Donalds Tramps sola piemērot 100% tarifu filmām, kas uzņemtas ārzemēs

ASV prezidents Donalds Tramps savā tarifu cīņā atklāj jaunu zalvi, kuras mērķis ir filmas, kas uzņemtas ārpus ASV.

Svētdienas vakarā savā platformā Truth Social Tramps paziņoja, ka ir pilnvarojis Tirdzniecības departamentu un ASV Tirdzniecības pārstāvja biroju noteikt 100% tarifu “jebkurām un visām filmām, kas nonāk mūsu valstī un kuras tiek ražotas svešās zemēs”.

“Kino industrija Amerikā aizies bojā ļoti ātri,” viņš rakstīja, sūdzoties, ka citas valstis “piedāvā visdažādākos stimulus, lai piesaistītu” filmu veidotājus un studijas prom no ASV. “Tie ir saskaņoti citu valstu centieni un līdz ar to nacionālās drošības apdraudējums. Papildus visam pārējam tā ir ziņojumapmaiņa un propaganda!”

Uzreiz nebija skaidrs, kā varētu ieviest šādus tarifus starptautiskajiem iestudējumiem. Ir ierasts, ka gan lielas, gan mazākas filmas ietver ražošanu gan ASV, gan citās valstīs. Piemēram, visā pasaulē tiek uzņemtas liela budžeta filmas, piemēram, gaidāmā “Neiespējamā misija — galīgā atskaite”.

Stimulēšanas programmas gadiem ilgi ir ietekmējušas filmu uzņemšanas vietu, arvien vairāk izstumjot filmu ražošanu no Kalifornijas un uz citiem štatiem un valstīm ar labvēlīgiem nodokļu atvieglojumiem, piemēram, Kanādu un Apvienoto Karalisti.

Tomēr tarifi ir izstrādāti, lai virzītu patērētājus uz amerikāņu produktiem. Un kinoteātros vietējā tirgū dominē amerikāņu ražotās filmas.

Ķīna ir palielinājusi savu vietējo filmu ražošanu, sasniedzot kulmināciju ar animācijas grāvēju “Ne Zha 2”, kas šogad iekasē vairāk nekā 2 miljardus dolāru. Bet pat tad tā pārdošanas apjomi gandrīz pilnībā nāca no kontinentālās Ķīnas. Ziemeļamerikā šī animācija ir nopelnījusi tikai 20,9 miljonus dolāru.

MPA dati parāda, cik lielā mērā kinoteātros dominē Holivudas eksports. Saskaņā ar MPA datiem amerikāņu filmas 2023. gadā saražoja 22,6 miljardus USD eksporta un 15,3 miljardu USD tirdzniecības pārpalikumu.

Tramps ir ievērojis “tarifu cilvēka” marķējumu, ko viņš sev piešķīra pirms gadiem, uzliekot jaunus nodokļus precēm, kas ražotas valstīs visā pasaulē. Tas ietver 145% tarifu Ķīnas precēm un 10% bāzes tarifu precēm no citām valstīm, un draud vēl lielākas nodevas.

Vienpusēji nosakot tarifus, Tramps ir veicis ārkārtēju ietekmi uz tirdzniecības plūsmu, radot politiskus riskus un velkot tirgu dažādos virzienos. Ir noteikti tarifi automašīnām, tēraudam un alumīnijam, un turpmākajās nedēļās tiks ieviesti jauni tarifi, tostarp farmācijas produktiem.

Tramps jau sen ir paudis bažas par filmu ražošanas pārcelšanu uz ārzemēm.

Neilgi pirms stāšanās amatā viņš paziņoja, ka ir piesaistījis aktierus Melu Gibsonu, Jonu Voitu un Silvestru Stalloni, lai tie kalpotu par “īpašajiem vēstniekiem” Holivudā.

ASV filmu un televīzijas ražošanu pēdējos gados ir apgrūtinājusi COVID-19 pandēmija, Holivudas ģildes streiki 2023. gadā un nesenie meža ugunsgrēki Losandželosas apgabalā. Saskaņā ar ProdPro datiem, kas uzskaita ražošanu, pagājušajā gadā kopējais ražošanas apjoms ASV samazinājās par 26%, salīdzinot ar 2021. gadu.

Grupas ikgadējā vadītāju aptaujā, kurā tika jautāts par vēlamajām filmēšanas vietām, neviena vieta ASV nav iekļuvusi pirmajā pieciniekā, ziņo Hollywood Reporter. Toronto, Apvienotā Karaliste, Vankūvera, Centrāleiropa un Austrālija ierindojās pirmajā vietā, Kalifornijai ierindojoties sestajā, Džordžijai septītajā, Ņūdžersijai astotajā un Ņujorkai devītajā vietā.

Problēma ir īpaši aktuāla Kalifornijā. Saskaņā ar FilmLA datiem lielākajā Losandželosas apgabalā ražošana pagājušajā gadā samazinājās par 5,6% salīdzinājumā ar 2023. gadu, kas ir otrajā vietā pēc 2020. gada pandēmijas kulminācijas laikā.

Pagājušā gada oktobrī gubernators Gevins Ņūsoms ierosināja paplašināt Kalifornijas filmu un televīzijas nodokļu kredītu programmu līdz 750 miljoniem ASV dolāru gadā salīdzinājumā ar 330 miljoniem ASV dolāru.

Citas ASV pilsētas, piemēram, Atlanta, Ņujorka, Čikāga un Sanfrancisko, arī izmantojušas agresīvus nodokļu atvieglojumus, lai piesaistītu filmu un TV produkciju. Šīs programmas var būt skaidras naudas dotācijas, piemēram, Teksasā, vai nodokļu kredīti, ko piedāvā Džordžija un Ņūmeksika.

“Citas valstis ir zagušas ASV filmu veidošanas iespējas,” Tramps sacīja žurnālistiem Baltajā namā svētdienas vakarā pēc atgriešanās no nedēļas nogales Floridā. “Ja viņi nevēlas uzņemt filmu Amerikas Savienotajās Valstīs, mums vajadzētu noteikt tarifus filmām, kas tiek rādītas citur.”

 

Spread the love

COMMENTS

Pievienot komentāru