ASV amatpersonas ziņo, ka panākta vienošanās par Ķīnas tirdzniecības deficīta samazināšanu, sīkāka informācija tiks sniegta pirmdien

ASV finanšu ministrs Skots Besents un tirdzniecības pārstāvis Džeimisons Grīrs svētdien paziņoja, ka ir panākuši vienošanos ar Ķīnu par ASV tirdzniecības deficīta samazināšanu, raksturojot “būtisku progresu” augsta līmeņa sarunās ar Ķīnas amatpersonām, bet nesniedzot sīkāku informāciju, jo Ženēvā ir noslēgušās divu dienu sarunas.

Besents žurnālistiem sacīja, ka sīkāka informācija tiks paziņota pirmdien un ka ASV prezidents Donalds Tramps ir pilnībā informēts par “produktīvo sarunu” rezultātiem ar Ķīnas vicepremjeru He Lifengu un diviem Ķīnas viceministriem.

Besents un Grīrs nepieminēja nekādus plānus samazināt ASV tarifus 145% apmērā Ķīnas precēm un Ķīnas 125% tarifus ASV precēm.

ASV Valsts kases vadītājs iepriekš ir teicis, ka šīs nodevas ir tirdzniecības embargo starp divām pasaules lielākajām ekonomikām un ir “jādeeskalē”.

Grīrs Ženēvas sanāksmju noslēgumu raksturoja kā “vienošanos, ko panācām ar mūsu Ķīnas partneriem”, kas palīdzēs samazināt ASV globālās preču tirdzniecības deficītu 1,2 triljonu dolāru apmērā.

“Un šīs, kā norādīja sekretārs, bija ļoti konstruktīvas divas dienas,” sacīja Grīrs. “Ir svarīgi saprast, cik ātri mēs spējām vienoties, kas liecina, ka, iespējams, atšķirības nebija tik lielas, kā varētu domāt,” sacīja Grīrs.

Viņš nosauca premjerministra vietnieku He, tirdzniecības ministra vietnieku Li Čenganu un finanšu ministra vietnieku Liao Minu par “stingrajiem sarunu dalībniekiem”.

Tikšanās bija pirmā tiešā saskarsme starp ASV un Ķīnas ekonomikas augstākajām amatpersonām kopš Trampa stāšanās amatā un uzsāka globālu tarifu politiku, kas sākās ar valsts ārkārtas stāvokļa pasludināšanu saistībā ar fentanila krīzi ASV, februārī nosakot jaunu 20% tarifu Ķīnas precēm.

Pēc tam Tramps aprīlī ieviesa 34% “savstarpēju” nodevu Ķīnas importam, un turpmākās kārtas palielināja likmes trīsciparu skaitļos, apturot gandrīz 600 miljardus dolāru divvirzienu tirdzniecībā.

Ķīna bija uzstājusi uz tarifu pazemināšanu jebkurās sarunās. Tramps piektdien sacīja, ka 80% tarifs Ķīnas precēm “šķiet pareizs”, pirmo reizi ierosinot konkrētu samazinājuma mērķi.

Grīrs sacīja, ka pirms Ženēvas sanāksmēm sestdien un svētdien ir paveikts liels darbs un ka rezultāts risinās nacionālo ārkārtas situāciju, ko Tramps pasludināja saistībā ar pieaugošo ASV tirdzniecības deficītu.

“Mēs esam pārliecināti, ka vienošanās, ko panācām ar mūsu Ķīnas partneriem, palīdzēs mums strādāt, lai atrisinātu šo valsts ārkārtas situāciju,” sacīja Grīrs.

Baltā nama paziņojums presei, kurā vienkārši atkārtoja Besenta un Grīra īsos komentārus bez sīkākas informācijas, bija virsraksts: “ASV paziņo par Ķīnas tirdzniecības darījumu Ženēvā.”

Paredzams, ka Ķīnas amatpersonas vēlāk svētdienas vakarā Ženēvā informēs žurnālistus.

Sarunu grupas tikās Šveices ANO vēstnieka slēgtajā villā. Neitrāla Šveice tika izvēlēta kā norises vieta, ņemot vērā Šveices politiķu pieeju nesenajās vizītēs Ķīnā un ASV.

Vašingtona cenšas samazināt savu preču tirdzniecības deficītu ar Pekinu 295 miljardu dolāru apmērā un pārliecināt Ķīnu atteikties no tā, ko ASV uzskata par merkantilistisku ekonomikas modeli, un dot lielāku ieguldījumu globālajā patēriņā, kas prasītu politiski jutīgas iekšzemes reformas.

Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra “Siņhua” sestdien komentārā norādīja, ka ASV “neapdomīgā tarifu ļaunprātīgā izmantošana” destabilizējusi globālo ekonomisko kārtību, taču piebilda, ka sarunas ir “pozitīvs un nepieciešams solis, lai atrisinātu nesaskaņas un novērstu turpmāku eskalāciju”.

Spread the love

COMMENTS

Pievienot komentāru