Lielbritānijas ekonomika 2025. gada pirmajā ceturksnī pieauga ar straujāko gada tempu, ceturtdien liecina oficiālie dati, kas ir apsveicams stimuls leiboristu valdībai, kas valsts izaugsmes veicināšanu izvirzījusi par galveno prioritāti.
Valsts statistikas birojs paziņoja, ka izaugsme, mērot pēc iekšzemes kopprodukta, gada pirmajā ceturksnī palielinājās par 0,7%, salīdzinot ar 2024. gada pēdējiem trim mēnešiem, īpaši labi klājoties valstī dominējošajam pakalpojumu sektoram.
Pirmā ceturkšņa pieaugums padara Lielbritānijas ekonomiku par visstraujāk augošo septiņu vadošo industriālo valstu grupā.
Izaugsme nedaudz pārsniedza tirgus cerības par 0,6% pieaugumu. Tas bija arī lielākais pieaugums kopš 2024. gada pirmā ceturkšņa, kad ekonomika pieauga par 0,9%.
Valsts kases vadītāja Reičela Rīvsa atzinīgi novērtēja izaugsmes lēcienu un sacīja, ka skaitļi liecina, ka leiboristu pieņemtās izvēles kopš tās ievēlēšanas pagājušā gada jūlijā sāk atmaksāties.
“Šā gada pirmajos trīs mēnešos mēs būsim visstraujāk augošā ekonomika G-7 grupā, un tas ir ļoti apsveicami, taču es zinu, ka darāmā ir vairāk,” viņa sacīja, viesojoties Rolls-Royce rūpnīcā Dārbijā, Anglijas ziemeļos.
Lielākā daļa ekonomistu domā, ka gada otrajā ceturksnī tas, visticamāk, palēnināsies, daļēji ASV prezidenta Donalda Trampa tarifu politikas radītās globālās nenoteiktības dēļ.
Lai gan lielākā daļa tarifu tika apturēti uz 90 dienām pēc tam sekojošā tirgus satricinājuma, ieskaitot 10% bāzes tarifu, ko piemēroja Apvienotās Karalistes precēm, kas tiek ievestas ASV, globālās ekonomikas fons joprojām ir ļoti neskaidrs, jo īpaši, ja ASV un Ķīnas tirdzniecības konflikts turpināsies.
Daļa no šīs neskaidrības saistībā ar Lielbritānijas ekonomiku tika atcelta ceturtdien, kad gan Tramps, gan Lielbritānijas premjerministrs Keirs Stārmers atsevišķi izklāstīja detaļas par tirdzniecības darījumu starp ASV un Apvienoto Karalisti.
Lai gan Tramps saglabāja 10% bāzes tarifus Apvienotajai Karalistei, viņš piekrita samazināt nodevas Lielbritānijas automašīnām, tēraudam un alumīnijam.
Deutsche Bank galvenais Apvienotās Karalistes ekonomists Sandžajs Radža sacīja, ka izaugsmes kāpums, visticamāk, būs īslaicīgs, īpaši otrajā ceturksnī, kad tirdzniecības nenoteiktība būs visaugstākajā līmenī.
“Eksportētāji, visticamāk, redzēs pieprasījuma samazināšanos arī augstāku ASV tarifu un vājāka globālā pieprasījuma dēļ,” viņš teica.
Ekonomisti teica, ka izaugsme, visticamāk, kritīsies otrajā ceturksnī, jo aprīlī tika ieviesti jauni nodokļi uzņēmumiem. Paredzams, ka arī vairāki cenu pieaugumi mēneša laikā, tostarp rēķini par mājsaimniecības enerģiju un ūdeni, ierobežos patērētāju pieprasījumu.
I love how you explained this topic—simple and clear. Keep it up!
This was exactly what I was looking for. Very helpful post!
nteresting read! I learned something new today.