ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka nākammēnes turpinās noteikt tarifus Kanādai un Meksikai un pastiprinās Ķīnas investīciju noteikumus ASV. Tirgus noskaņojums pasliktinājās, jo dominēja riska samazināšana.
Uzstājoties Baltā nama preses konferencē, prezidents Tramps sacīja, ka aizkavētie tarifi Kanādai un Meksikai tiks ieviesti nākamajā mēnesī.
Apsolījums tika sniegts pirmdien pēc tam, kad viņš parakstīja memorandu, kurā valdības komitejai tika lūgts ierobežot Ķīnas izdevumus tehnoloģiju, enerģētikas un citām Amerikas stratēģiskajām nozarēm. Abas darbības apdraud potenciāla globālā tirdzniecības konflikta eskalāciju, kas pasliktina pasaules tirgus noskaņojumu.
Tramps turpinās noteikt tarifus Kanādai un Meksikai
“Tarifi virzās uz priekšu laikā, saskaņā ar grafiku,” Tramps atbildēja žurnālistiem, uz jautājumu, vai viņš turpinās piemērot aizkavētos tarifus Kanādai un Meksikai. Tramps sākotnēji paziņoja par plānu Kanādai un Meksikai noteikt 25% tarifus un mēneša sākumā Kanādas naftai 10% nodevas, kas stāsies spēkā 4.februārī. Pēc tam viņš to atlika uz vienu mēnesi pēc tam, kad abas valstis vienojās padarīt stingrākas robežas, lai apturētu nelegālo migrantu un nelegālo vielu kontrabandu.
Drīz pēc tam viņš paziņoja par plānu ieviest 25% ievedmuitas nodokli tēraudam un alumīnijam, kam sekoja izpildrīkojums izmeklēt savstarpējos tarifus visiem tirdzniecības partneriem, un abi varētu sākties aprīlī. Kā minēts, Kanāda un Meksika saskarsies ar tarifu palielināšanu, kam būs būtiska ekonomiska ietekme uz abām valstīm.
ASV un Ķīnas tirdzniecības konflikta paplašināšanās
Līdztekus paziņojumam par tarifiem Meksikai un Kanādai viņš šomēnes noteica arī vispārēju 10% tarifu Ķīnas precēm, kas solīja Ķīnas valdības atbildes pasākumus. Nedēļas nogalē viņš ierosināja noteikt maksu par Ķīnā ražotu komerciālo kuģu izmantošanu, lai ierobežotu valsts dominējošo stāvokli kuģu ražošanā.
Pagājušajā piektdienā viņš parakstīja memorandu, lai uzdotu Ārvalstu investīciju komitejai ierobežot Ķīnas investīcijas ASV. Rīkojumā teikts, ka Ķīna “izmanto mūsu kapitālu un atjautību, lai finansētu un modernizētu savas militārās, izlūkošanas un drošības operācijas, radot tiešus draudus Savienoto Valstu drošībai”.
ASV ieviesīs jaunus noteikumus, “lai ierobežotu tās kapitāla, tehnoloģiju un zināšanu izmantošanu ārvalstu pretiniekiem, piemēram, Ķīnai, lai nodrošinātu, ka ir atļauti tikai tie ieguldījumi, kas kalpo Amerikas interesēm”.
Atbildot uz to, Ķīnas Tirdzniecības ministrija paziņojumā norādīja, ka jaunie noteikumi ir “ļoti nepamatoti” un “vēl vairāk kropļos divpusējo ieguldījumu, nenesot labumu ne ASV, ne Ķīnai”. Tā piebilda, ka Ķīna mudināja ASV “beigt politizēt un apbruņot ekonomikas un tirdzniecības jautājumus”, brīdinot, ka tā “veiks nepieciešamos pasākumus, lai aizsargātu savas likumīgās tiesības un intereses”.
Akciju tirgi krīt, USD nostiprinās, zelts sasniedz jaunu maksimumu
Investīciju noskaņojums pasliktinājās saistībā ar Trampa tarifu paplašināšanos un tirdzniecības draudiem, un pasaules akciju tirgi pirmdien pārsvarā bija zemāki. Trīs ASV etaloni, tostarp Dow Jones Industrial Average, S&P 500 un Nasdaq, pagarināja trīs dienu zaudējumu sēriju.
Ķīnas akciju tirgi ir atkāpušies no mēnesi ilgušā rallija, indeksam Hang Seng nokrītot no augstākā līmeņa kopš 2022. gada februāra. Indekss atvērās krasi lejup, bet otrdien atkāpās. Turpretim Vācijas DAX bija ārkārtējs, jo augstāks bija optimisms attiecībā uz vēlēšanu rezultātiem. Tomēr etalons, visticamāk, sajutīs viļņošanos no globālajiem tirgiem, un gaidāmas partijas sarunas par jaunas valdības izveidi.
Valūtās ASV dolārs nostiprinājās no divarpus mēnešu zemākā līmeņa, jo bija noskaņojums bez riska. Kanādas dolārs, Meksikas peso un Ķīnas juaņa ir novājināti attiecībā pret zaļo naudu. Eiro atkāpās no dienas augstākā līmeņa un beidzās nemainīgs attiecībā pret dolāru.
Zelts sasniedza jaunu maksimumu, pieaugot pieprasījumam ekonomikas nenoteiktības apstākļos. Tomēr ASV dolāra nostiprināšanās var ierobežot savu augšupvērsto impulsu, savukārt pārpirkuma signāls, visticamāk, novedīs pie dārgmetāla tehniskas korekcijas.