ASV valdība trešdien paziņoja, ka 3. aprīlī piemēros 25% muitas tarifus automobiļu importam, bet mēnesi vēlāk – līdzīgu nodokli auto detaļām, prezidentam Donaldam Trampam gatavojoties paziņot par turpmākiem tirdzniecības šķēršļiem, kas varētu saasināt tirdzniecības konfliktu un sagraut pasaules ekonomiku.
Gaidāms, ka Trampa “atbrīvošanas dienas” paziņojums atcels tirdzniecības vienošanās, kas ir spēkā kopš 1947. gada, un izraisīs pretpasākumus no tuviem ASV sabiedrotajiem.
Pirms Baltā nama Rožu dārzā plānotās paziņošanas ceremonijas, kas paredzēta plkst. 16.00 pēc austrumu laika (2000 pēc Griničas laika), Tramps ir licis pasaulei uzminēt sīkākos jautājumus.
Persona, kas ir iepazinusies ar administrācijas apspriedēm, sacīja, ka tarifi būs ievērojami un skars plašu valstu loku, tostarp tuvos sabiedrotos. Cits avots sacīja, ka Tramps varētu atcelt 800 ASV dolāru “de minimis” atbrīvojumu nelielas vērtības sūtījumiem no Ķīnas.
Jaunie tarifi stāsies spēkā uzreiz pēc tam, kad Tramps par tiem paziņos, lai gan administrācija vēl nav publicējusi oficiālu paziņojumu, kā tas ir jādara.
Tomēr administrācija ir publicējusi oficiālu paziņojumu par to, ka stāsies spēkā atsevišķs tarifu kopums automobiļu importam, par kuru Tramps paziņoja pagājušajā nedēļā.
“AMERIKĀ IR ATBRĪVOŠANAS DIENA!” Tramps rakstīja savā sociālo mediju platformā.
Tramps, kurš reiz vārdu “tarifs” nosauca par “skaistāko vārdu vārdnīcā”, ir teicis, ka viņa savstarpējie plāni saskaņos ASV tarifus ar citu valstu noteiktajiem augstākajiem līmeņiem un neitralizēs to beztarifu barjeras, kas, viņaprāt, rada neizdevīgus nosacījumus ASV eksportam.
Trampa tirdzniecības padomnieks Pīters Navarro (Peter Navarro) sacīja, ka automobiļu tarifi atgriezīs ASV stratēģiski svarīgas ražošanas jaudas. “Tas nav protekcionisms. Tā ir atjaunošana,” viņš rakstīja laikrakstā USA Today.
Kanādas Ontario provinces premjerministrs Dags Fords sacīja, ka viņš nav pārliecināts, vai Trampa amatpersonas izprot ASV autobūves nozares piegādes ķēdes sistēmu, kas ir cieši saistīta ar citām valstīm. “Tā ir visneiedomājamākā lieta, kādu es jebkad esmu redzējis,” viņš sacīja CNBC.
Ārējie ekonomisti ir brīdinājuši, ka tarifi var palēnināt globālo ekonomiku, palielināt recesijas risku un palielināt vidējās ASV ģimenes dzīves izmaksas par tūkstošiem dolāru. Uzņēmēji ir sūdzējušies, ka Trampa draudu vētra ir apgrūtinājusi to darbības plānošanu.
“Es nevaru atcerēties situāciju, kad likmes būtu tik augstas, bet iznākums tik neparedzams,” sacīja Interactive Brokers galvenais stratēģis Stīvs Sosniks. “Sātans slēpjas detaļās, un tās neviens nezina.”
Visās nozarēs, sākot no automobiļu un beidzot ar jūras kravu pārvadājumiem, luksusa precēm un citām nozarēm, uzņēmumu vadītāji gaidīja, lai uzzinātu, kas tos skars.
“Jūs nevarat pieņemt svarīgus lēmumus par savu piegādes ķēdi, ja spēles noteikumi nemitīgi mainās,” sacīja kravu pārvadājumu cenu noteikšanas platformas Xeneta galvenais analītiķis Pīters Sands.
Nedaudz vairāk nekā 10 nedēļu laikā kopš stāšanās amatā Tramps ir noteicis jaunus 20 % nodokļus visam importam no Ķīnas un pilnībā atjaunojis 25 % nodokļus tēraudam un alumīnijam, attiecinot tos uz gandrīz 150 miljardus ASV dolāru vērtiem pakārtotajiem produktiem.
Trešdien administrācija paziņoja, ka tas attieksies arī uz visu alus un tukšu alumīnija skārdeņu importu.
Trešdien beigsies mēneša ilgais atvieglojums vairumam Kanādas un Meksikas preču, uz kurām attiecās viņa noteiktie 25% muitas tarifi, kas saistīti ar fentanilu.
Administrācijas amatpersonas ir paziņojušas, ka visi Trampa noteiktie tarifi tiek uzlikti virs iepriekšējām likmēm, tāpēc Meksikā ražotai automašīnai, kuras ievešana ASV iepriekš bija saistīta ar 2,5 %, tiks piemēroti gan fentanila tarifi, gan autobūves nozares tarifi, kas veido 52,5 % tarifu likmi – plus jebkurš savstarpējais tarifs, ko Tramps var noteikt Meksikas precēm.
Pieaugošā nenoteiktība saistībā ar nodokļiem mazina investoru, patērētāju un uzņēmumu uzticību. Trešdien pasaules akciju cenas samazinājās, bet drošā zelta vērtība saglabājās tuvu rekordaugstam līmenim.
ASV akcijas kopš februāra ir zaudējušas gandrīz 5 triljonus ASV dolāru vērtības. ASV dolāra un citu valūtu kurss trešdien turējās nelielās robežās, tirgotājiem gaidot sīkāku informāciju par Trampa plāniem.
Bažas par tarifiem jau ir palēninājušas ražošanas aktivitāti visā pasaulē, vienlaikus veicinot arī automobiļu un citu importēto produktu pārdošanu, jo patērētāji steidzas veikt pirkumus, pirms cenas pieaug.