Anglijas Banka samazināja bāzes likmi līdz 4,5%, ņemot vērā inflācijas samazināšanos, bet norādīja uz ilgstošiem riskiem. IKP pieaugums joprojām ir vājš, un iespējamie ASV tarifi palielina nenoteiktību. Lielbritānijas mārciņas vērtība samazinājās, bet FTSE 100 sasniedza rekordaugstu līmeni.
Anglijas Banka (Bank of England, BoE) ceturtdien samazināja savu galveno procentu likmi par 25 bāzes punktiem līdz 4,5%, tādējādi veicot jau trešo samazinājumu kopš mīkstināšanas cikla sākuma pagājušā gada augustā.
Plaši gaidītais solis atspoguļo panākumus inflācijas ierobežošanā, lai gan politikas veidotāji joprojām ir piesardzīgi attiecībā uz ilgstošu cenu spiedienu.
Septiņi Monetārās politikas komitejas locekļi atbalstīja samazinājumu par ceturtdaļu punkta, bet divi – – iestājās par lielāku samazinājumu par 50 bāzes punktiem.
Bankas padome atzīmēja nozīmīgu progresu inflācijas samazināšanā pēdējo divu gadu laikā, ko veicināja ārējo šoku mazināšanās un ierobežojošā monetārā politika.
Tomēr tā brīdināja, ka inflācijas spiediens nav pilnībā izzudis. Patēriņa cenu indeksa (PCI) inflācija 2024. gada 4. ceturksnī bija 2.5%, iekšzemes inflācijai mazinoties, bet joprojām pārsniedzot mērķa līmeni.
Gaidāms, ka augstākas enerģijas izmaksas un regulējošās cenu korekcijas līdz 2025. gada 3. ceturksnim SPCI inflāciju paaugstinās līdz 3.7%, bet pēc tam tā pakāpeniski atgriezīsies pie 2% mērķa.
Centrālā banka signalizēja, ka monetārajai politikai kādu laiku būs jāsaglabā ierobežojoša nostāja, līdzsvarojot inflācijas atjaunošanās risku ar nepieciešamību atbalstīt tautsaimniecību, kurai grūti atgūt dinamiku.
Apvienotās Karalistes tautsaimniecības izaugsmes temps atpaliek no gaidītā, un IKP pieaugums ir vājāks, nekā prognozēts novembra monetārās politikas ziņojumā. Samazinājušās uzņēmumu investīcijas un patērētāju konfidence, radot papildu nenoteiktību par valsts izaugsmes perspektīvām.
BoE paredz, ka IKP uzlabosies, sākot no 2025. gada vidus. Banka arī atzina, ka pieaug potenciālo ASV tirdzniecības tarifu risks, kas varētu ietekmēt Apvienotās Karalistes eksportu un investīciju klimatu.
ASV ir Apvienotās Karalistes otrais lielākais tirdzniecības partneris aiz ES, un tās veido 22 % no bruto eksporta – aptuveni 190 miljardus sterliņu mārciņu (223 miljardus eiro) jeb 7 % no IKP.
Lai gan gandrīz 70 % Apvienotās Karalistes eksporta uz ASV veido pakalpojumi, kurus preču tarifi tieši neietekmētu, BoE brīdināja, ka plašāki tirdzniecības ierobežojumi varētu ietekmēt Apvienotās Karalistes uzņēmumus.
Lielbritānijas sterliņu mārciņas kurss attiecībā pret ASV dolāru samazinājās par 1 % un bija 1,2380 ASV dolāru, kas bija sliktākais dienas rādītājs kopš janvāra sākuma.
Eiro kurss pret sterliņu mārciņu pieauga par 0,6 %, sasniedzot 0,8365. Apvienotās Karalistes valdības obligāciju ienesīgums samazinājās, divgadīgo zeltu ienesīgumam samazinoties par pieciem bāzes punktiem līdz 4,10 %, savukārt 10 gadu obligāciju ienesīgums samazinājās par 2 bāzes punktiem līdz 4,42 %.
Akciju tirgi pieauga pēc likmju samazināšanas, un FTSE 100 pieauga par 1,5 % līdz rekordlielam 8755 punktu līmenim, palielinot mēneša pieaugumu līdz 6 %. Indeksa līderi bija Anglo American (+6,8 %), AstraZeneca (+5,1 %) un Antofagasta (+5 %).
QYxF82QPGIi
z41a2VpWO2X
zFJa0DLks2r
02VPGdJLEmA
wc85nI512Av
cWY9ASt5tPT
gKyLVCd2oJS
7mytKdMvl1k
rV50vqjOdFs