Vairāk nekā 50 valstis ir sazinājušās ar Balto namu, lai sāktu tirdzniecības sarunas, kopš ASV prezidents Donalds Tramps ieviesa plašus jaunus tarifus, svētdien paziņoja augstākās amatpersonas, aizstāvot nodevas, kas pagājušajā nedēļā iznīcināja ASV akciju vērtību gandrīz 6 triljonu dolāru vērtībā un mazināja ekonomikas kritumu.
Svētdienas rīta sarunu šovos Trampa galvenie ekonomikas padomdevēji centās attēlot tarifus kā gudru ASV pārkārtojumu globālajā tirdzniecības kārtībā. Viņi arī centās līdz minimumam samazināt ekonomiskās sekas, ko radīja pagājušās nedēļas nemierīgā izvēršana, pirms pirmdien gaidāmās Āzijas akciju tirgu atvēršanas.
Valsts kases sekretārs Skots Besents sacīja, ka kopš pagājušās trešdienas paziņojuma vairāk nekā 50 valstis ir sākušas sarunas ar ASV, nostādot Trampu varas pozīcijās.
Ne Besents, ne citas amatpersonas nenosauca valstis un nesniedza sīkāku informāciju par sarunām. Tomēr vienlaicīga sarunu rīkošana ar tik daudzām valstīm vienlaikus varētu radīt milzīgu loģistikas izaicinājumu Trampa administrācijai. Nav skaidrs, cik ilgi šādas sarunas ilgs.
Taivānas prezidents Lai Čingte svētdien piedāvāja nulles tarifus kā pamatu sarunām ar ASV, solot novērst tirdzniecības šķēršļus un sakot, ka Taivānas uzņēmumi palielinās savas investīcijas ASV.
Besents mazināja akciju tirgus kritumu un sacīja, ka “nav iemesla” paredzēt lejupslīdi, pamatojoties uz tarifiem, atsaucoties uz straujāku, nekā gaidīts, nodarbinātības pieaugumu ASV.
“Pēc darba vietu skaita piektdien varējām redzēt, ka tas krietni pārsniedza cerības, ka mēs virzāmies uz priekšu, tāpēc es neredzu iemeslu, ka mums būtu jāpiemēro cena lejupslīdes laikā,” sacīja Besens.
Tramps satricināja ekonomikas visā pasaulē pēc tam, kad viņš paziņoja par plašiem tarifiem ASV importam, izraisot atbildes nodevas no Ķīnas un izraisot bažas par globālu tirdzniecības konfliktu un recesiju.
ASV akcijas samazinājās par aptuveni 10% divu dienu laikā, kopš Tramps paziņoja par jaunu globālo tarifu režīmu, kas bija agresīvāks, nekā analītiķi un investori bija gaidījuši.
Analītiķi un lielie investori akciju tirgus kritumu vainoja Trampa tarifu spiedienā, kas, pēc vairuma ekonomistu un ASV Federālo rezervju sistēmas vadītāja domām, var izraisīt inflāciju un kaitēt ekonomikas izaugsmei.
JPMorgan ekonomisti tagad lēš, ka tarifu rezultātā visa gada iekšzemes kopprodukts samazināsies par 0,3% salīdzinājumā ar iepriekš prognozēto 1,3% pieaugumu, un bezdarba līmenis pieaugs līdz 5,3% no 4,2% tagad.
Tarifu apdullinātie tirgi saskaras ar vēl vienu iespējamu satricinājumu nedēļu pēc sliktākās nedēļas ASV akcijām kopš COVID-19 krīzes sākuma pirms pieciem gadiem.
S&P 1500 Composite indekss, kas ir viens no plašākajiem ASV tirgus rādītājiem, divu dienu laikā pēc Trampa paziņojuma zaudēja gandrīz 6 triljonus dolāru, un kopš februāra vidus ir iznīcināti gandrīz 10 triljoni USD, kas ir būtisks trieciens miljoniem amerikāņu pensionāru.
ASV Nacionālās ekonomikas padomes direktors Kevins Hasets intervijā telekanālam ABC News noliedza, ka tarifi būtu daļa no Trampa stratēģijas, lai sagrautu finanšu tirgus, lai piespiestu ASV Federālo rezervju sistēmu samazināt procentu likmes, sakot, ka nebūs nekādas centrālās bankas “politiskas piespiešanas”.
Really enjoyed this! Your perspective is refreshing and thought-provoking. Keep it up!
Your perspective is refreshing and thought-provoking. Keep it up!