Tramps runā par jaunu augusta tarifu datumu un meklē jaunus tirdzniecības līgumus

Trampa administrācija pastiprina spiedienu uz tirdzniecības partneriem, lai tie ātri noslēgtu jaunus darījumus pirms trešdienas termiņa, kad beigsies prezidenta 90 dienu ilgais tā sauktais “savstarpējais” tarifu termiņš.

Amerikas Savienotās Valstis plāno sākt sūtīt vēstules pirmdien, brīdinot valstis, ka augstāki tarifi varētu stāties spēkā 1. augustā.

Tas palielina nenoteiktību uzņēmumiem, patērētājiem un Amerikas tirdzniecības partneriem, un joprojām pastāv jautājumi par to, kuras valstis tiks informētas, vai kaut kas mainīsies turpmākajās dienās un vai prezidents Donalds Tramps vēlreiz turpinās ieviest likmes.

Tramps un viņa galvenie tirdzniecības padomnieki apgalvo, ka viņš varētu pagarināt darījumu noslēgšanas laiku, taču viņi uzstāj, ka administrācija izdara maksimālu spiedienu uz citām valstīm.

Baltā nama Nacionālās ekonomikas padomes direktors Kevins Hasets svētdien CBS raidījumā “Face the Nation” sacīja, ka Tramps izlems, kad būs pienācis laiks atteikties no sarunām.

“Amerikas Savienotās Valstis vienmēr ir gatavas runāt ar visiem par visu,” sacīja Hasets. “Ir termiņi, un ir lietas, kas ir tuvu, tāpēc varbūt lietas tiks atliktas pēc termiņa beigām vai varbūt nē. Galu galā prezidents pieņems šo spriedumu.”

Baltā nama Ekonomisko padomnieku padomes priekšsēdētājs Stīvens Mirans arī sacīja, ka valstis, kas labticīgi risina sarunas un piekāpjas, varētu “kaut kā panākt datumu”.

Tarifi uz galda

Stingrāki tarifi, ko Tramps paziņoja 2. aprīlī, draudēja sagraut pasaules ekonomiku un izraisīt plašākus tirdzniecības konfliktus. Nedēļu vēlāk, pēc tam, kad finanšu tirgi bija panikā, ASV administrācija uz 90 dienām apturēja lielāko daļu augstāko importa nodokļu tieši tad, kad tie grasījās stāties spēkā. Sarunu logs līdz 9. jūlijam ir novedis pie paziņotiem darījumiem tikai ar Apvienoto Karalisti un Vjetnamu.

Tramps noteica paaugstinātas tarifu likmes desmitiem valstu, kurām ir ievērojams tirdzniecības pārpalikums ar ASV, un 10% bāzes nodokli importam no visām valstīm, reaģējot uz to, ko viņš nosauca par ekonomisko ārkārtas situāciju.

Tomēr daudzi ekonomisti baidās, ka Trampa tarifi var paaugstināt inflāciju, kavējot procentu likmju samazināšanu un tādējādi kavējot izaugsmi. Ir atsevišķi 50% tarifi tēraudam un alumīnijam un 25% tarifs automašīnām.

Kopš aprīļa tikai dažas ārvalstu valdības ir noslēgušas jaunus tirdzniecības nosacījumus ar Vašingtonu, kā pieprasīja republikāņu prezidents.

Piektdien Tramps žurnālistiem sacīja, ka viņa administrācija varētu jau sestdien nosūtīt vēstules valstīm, kurās būs norādītas to tarifu likmes, ja tās nepanāks vienošanos, taču norādīja, ka ASV nesāks iekasēt šos nodokļus līdz 1. augustam. Svētdien viņš paziņoja, ka no pirmdienas nosūtīs vēstules ārvalstu valdībām, kurās būs norādīti plānotie tarifi katrai no tām. “Varētu būt 12, varētu būt 15,” viņš piebilda.

“Mēs esam arī noslēguši vienošanās,” Tramps sacīja žurnālistiem pirms atgriešanās Baltajā namā no savām mājām Ņūdžersijā. “Tātad mēs saņemsim vēstuļu kombināciju, un dažas vienošanās ir noslēgtas.”

Viņš un viņa padomnieki atteicās atklāt, kuras valstis saņems vēstules. Valsts kases sekretārs Skots Besents noraidīja ideju, ka 1. augusts ir jauns termiņš, un atteicās teikt, kas varētu notikt trešdien.

Viņš teica, ka ASV ir “tuvu vairākiem darījumiem”, un paredzēja vairākus lielus paziņojumus nākamo dažu dienu laikā. Sīkāku informāciju viņš nesniedza.

Vēlāk svētdien Tramps solīja noteikt vairāk tarifu BRICS jaunattīstības valstu blokam, kas samitā Brazīlijā nosodīja tarifu paaugstināšanu. Tramps savā sociālo mediju platformā ierakstā paziņoja, ka jebkurai valstij, kas pievienosies tam, ko viņš nosauca par “BRICS antiamerikānisko politiku”, tiks piemērots papildu 10% tarifs.

Tramps ir paziņojis par vienošanos ar Vjetnamu, kas ļaus ASV precēm ievest valstī bez muitas nodokļiem, savukārt Vjetnamas eksportam uz ASV tiks piemērota 20% nodeva.

Tas bija samazinājums salīdzinājumā ar 46% nodokli Vjetnamas importam, ko viņš ierosināja aprīlī — vienu no viņa tā sauktajiem savstarpējiem tarifiem, kas vērsts pret desmitiem valstu, ar kurām ASV ir tirdzniecības deficīts.

 

Spread the love

COMMENTS

Pievienot komentāru