Folkloras kopas “Grodi” 35 gadu jubilejas koncerts “Sudrabu smeldama”

Sestdien, 3.septembrī plkst. 18.00 LU Botāniskā dārza pasākumu telpā “Šķūnis” notiks Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” folkloras kopas “Grodi” 35 gadu jubilejas koncerts “Sudrabu smeldama”. Jubilejas koncertā tiks akcentēti sieviešu spēka avoti, būs dzirdamas teicēju balsis un viņu paustās dzīves gudrības.

“Mūsu sudraba avoti ir Latvijas ļaudis un viņu tradīcijas, iznestas un izsijātas cauri gadu simteņiem. Tie ir gudrie vīri, čaklās sievas, viņu dziedātās dziesmas un dancotie danči, viņu māka izdzīvot kara un miera laikus,” saka folkloras kopas “Grodi” dibinātāja un dalībniece Aīda Rancāne.

Šajā un iepriekšējā vasarā “Grodu” dalībnieki devās pie viedajām lauku sieviņām uzzināt viņu dzīves gājumus un pieredzētās atziņas. “Saules sagaidīšana un pavadīšana, maizes cepšana, piena slaukšana, segu un dvieļu aušana, dziedāšana, piederība dzimtajai vietai – tie ir tie mazie ikdienas spēka avoti, par kuriem savā pieredzē dalījās satiktās teicējas,” turpina Aīda Rancāne.

Jubilejas koncertā “Sudrabu smeldama” tiks izdziedātas tās Latgales novada dziesmas un dejas, kas, atjaunojoties “Grodu” dalībnieku sastāvam, repertuārā ienākušas pēdējos gados. Sevišķi iecienīta šobrīd “Grodiem” ir Latgales daudzbalsīgā a cappella dziedāšana, taču koncertā neizpaliks arī jaunākā folkloras slāņa dziesmas ar mūzikas instrumentu pavadījumu.

Līdzīgi kā akas baļķi saglabā dzīvo zemes avotu ūdeni, folkloras kopa “Grodi” 35 gadu garumā ir sargājuši un uzturējuši dzīvas tautas tradīcijas un garīgo mantojumu. Šobrīd kopas sastāvs atjaunojas, tomēr tas nemaina kolektīva misiju – izzināt tautas tradīcijas, tās apgūt un popularizēt, veidojot tradicionālos pasākumus, piemēram, Saules sagaidīšanas rituālus Lielajā dienā, ugunsrata ripināšanu vasaras saulgriežos vai bluķa vilkšanu ziemas saulgriežos un citus. Folkloras kopa ar izciliem panākumiem piedalās folkloras kopu skatēs, dažādos folkloras festivālos, rīko kolektīva nometnes.

Ieejas maksa pasākumā saskaņā ar Latvijas Universitātes Botāniskā dārza cenrādi.

Pieaugušajiem 3,90 EUR, studentiem, pensionāriem (uzrādot apliecību) 2,90 EUR, bērniem (7-17 g.v.) 2,40 EUR.

Jubilejas koncerta tapšanu atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība.

Spread the love

Pievienot komentāru