Japānas premjerministrs Šigeru Išiba piektdien paziņoja, ka viņam ir bijušas telefonsarunas ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, un viņš piekrita rīkot “produktīvas” diskusijas gaidāmajās abu pušu sarunās par tarifiem.
“Investīcijas, nevis tarifi,” pēc sarunām žurnālistiem sacīja Išiba. Viņš sacīja, ka Japānas nostāja turpināt mudināt Vašingtonu atcelt visus nesenos tarifu pasākumus ir nemainīga, un Išiba vēlreiz atkārtoja, ka atbalsta plānus veicināt Japānas investīcijas, lai apmaiņā radītu vairāk darbavietu ASV.
Abi līderi apspriedās tūlīt pēc tam, kad Japānas galvenais tarifu sarunu vedējs ekonomikas atveseļošanas ministrs Riosei Akazava devās uz Vašingtonu, lai uzsāktu trešo sarunu kārtu ar saviem ASV kolēģiem. Iepriekšējās sarunu kārtās ASV nepiekrita Japānas prasībām.
Išiba sacīja, ka atgādināja Trampam, ka Japānas nostāja ir tāda, ka ASV administrācijai ir jāatceļ visi nesenie tarifi importam no Japānas, uz ko ASV prezidents nesniedza konkrētu atbildi.
“Es izteicu savas cerības uz produktīvu diskusiju, un mēs vienojāmies,” žurnālistiem sacīja Išiba.
ASV iekasē 25% tarifu automašīnu importam, kas ir Japānas tirdzniecības pamats ar ASV un galvenais ekonomikas izaugsmes virzītājspēks. Tramps dažus no šiem tarifiem ir samazinājis, bet saglabājis augstākus tarifus tēraudam un alumīnijam.
Piektdienas sarunas bija pieprasījis Tramps, un abi līderi aptuveni 45 minūtes apspriedās par dažādām tēmām, kas ietvēra arī abu sabiedroto sadarbību drošības jomā un ASV prezidenta neseno vizīti Tuvajos Austrumos, sacīja Išiba.
Viņš sacīja, ka abi līderi arī vienojās turpināt sarunas klātienē, kad abi nākammēnes apmeklēs G7 jeb Lielā Septiņnieka valstu samitu Kanādā.
Trampa mainīgā nodokļu politika rada neskaidrības un nenoteiktību pasaules tirgos, jo iztrūkst konsekvences un stabilitātes.
ASV pagaidām ieviestie 25% muitas tarifi Japānas precēm var ievērojami palēlināt Japānas ekonomisko izaugsmi, kas pēdējos dažos gados ir samazinājusi attīstības tempus. Pastāv bažas, ka lielāki tarifi varētu sekmēt valsts recesiju, kas pēdējo reizi lielā apmēra tika piedzīvota 1987. gadā.
Tarifi pirmām kārtām skartu un apdraudētu Japānas automobiļu nozari. Tajā pašā laikā, Trampam padziļinot ekonomisko konfliktu ar vairākām valstīm, daļa investori meklē jaunus tirgus un pēdējo 3 mēnešu laikā Japānā ir vērojama jaunu investoru ieplūde.
https://shorturl.fm/5JO3e