Kariņš nāk klajā ar paziņojumu par iespējamo ierobežojumu atvieglošanu

Ministru kabinetam otrdien, 27. aprīlī, pēc triju nedēļa cikla principa skatot ar Covid-19 izplatību saistītos jautājumus, nedz Ministru prezidents, nedz veselības ministrs neredz iespēju lemt par jebkādiem ierobežojumu atvieglojumiem, jo saslimstība ar Covid-19 pēdējo triju nedēļu laikā ir pieaugusi.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pirmdien pēc valdošās koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes žurnālistiem sacīja, ka valdība, kā jau vienojusies pirms trim nedēļām, šonedēļ izskatīs ar Covid-19 izplatību saistītos jautājumus un rītdien uzklausīs dažādu ekspertu ziņojumus.

“Pēc tā, ko es redzu šodien, ka ir diemžēl tendence, ka saslimstība lēnām palielinās, es neredzu šobrīd pamatu, kā mēs varētu drošā veidā būtiski izmainīt ierobežojumus un drošības pasākumus. Galvenais, no kā mums ir jāizvairās, ir straujš trešā viļņa pieaugums, kas prasītu cilvēku upurus, vēl vairāk pārslogotu mūsu veselības aprūpes sistēmu un ļoti smagi iedragātu mūsu ekonomiku.

Mums jādara pilnīgi viss, kas ir mūsu spēkos, lai panāktu saslimstības samazinājumu. Galvenais, ka mēs visi piedalāmies bezmaksas un brīvprātīgajā vakcinācijas procesā, jo kolektīvās imunitātes iegūšana ir izeja no šīs krīzes kopumā,” teica Kariņš.

Atbildot uz precizējošu žurnālistu jautājumu, vai otrdien valdība lems par ēstuvju āra terašu atvēršanu, ko gaida nozare, Kariņš teica, ka sadarbības sanāksmē par to netika runāts un ka skaidrība būs rītdien, kad valdība apspriedīs ar pandēmiju saistītos jautājumus.

“No savas puses es neredzu, kā apstākļos, kad saslimstība aug, mēs varētu pieņemt lēmumus, kas veicinātu cilvēku lielāku pulcēšanos, nekā tā jau šobrīd ir. Tieši cilvēku pulcēšanās ir bīstamākā lieta, ko mēs šobrīd varam darīt. Es nesagaidu, ka mēs rītdien spertu turpmākus soļus, jo saslimstības rādītāji vienkārši tam nav atbilstoši,” skaidroja valdības vadītājs.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) epidemioloģisko situāciju, ko otrdien paredzēts vērtēt valdības sēdē, vērtēja kā ir nestabilu un bīstamu, jo kopš Lieldienām saslimstības rādītāji ir kāpuši. “Šī ir situācija, kurā mēs nevaram atļauties spert tālākus soļus atvieglojumu virzienā. Rīt valdības sēdē mums par šo jautājumu būs jālemj uzmanīgi un ar lielu atbildību,” teica Pavļuts.

Atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai gaidāmajās garajās maija sākuma brīvdienās varētu būt kādi stingrāki ierobežojumi, Pavļuts norādīja, ka par brīvdienām nekādi lēmumi nav pieņemti un Veselības ministrija šobrīd šādus priekšlikumus nevirza.

Jau ziņots, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) pirmdien vēstīja, ka pēdējo trīs nedēļu laikā Latvijā vērojams Covid-19 saslimstības pieaugums.

Turpinot monitorēt Covid-19 saslimstību Latvijā, atkārtoti vērojams pieaugums par 6,4%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, un 22% pieaugums, salīdzinot ar mēneša sākumu. Pieaudzis arī dienā vidēji atklāto gadījumu skaits – 569 (nedēļu iepriekš – 538 jauni gadījumi), ziņoja SPKC.

Stacionāros vērojams lēns Covid-19 pacientu pieaugums. Dienā vidēji stacionēto pacientu skaits pagājušajā nedēļā pieauga līdz 69 pacientiem dienā (nedēļu iepriekš tika stacionēts vidēji 61 pacients dienā). Arī vērtējot stacionēto pacientu saslimstības smagumu, saglabājas intensīva situācija.

Saslimstības samazinājums nedaudz vērojams Vidzemē, kamēr pārējos Latvijas reģionos – pieaugums. Joprojām vērojama tendence, ka saslimstība ar Covid-19 mazinās vecuma grupā 65+, kur vakcinācijas ieguvums noteikti minams kā viens no iemesliem papildus citiem profilakses pasākumiem. Savukārt, vērtējot saslimstību iepriekšējās divās nedēļās, saslimstības rādītāji saglabā augošu tendenci gandrīz visās vecuma grupās, īpaši pusaudžu un sociālekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū, proti, vecuma grupā 20-59 gadi, norāda SPKC.

Arī Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficents (R) pieaug un šobrīd ir 1,04 (nedēļu iepriekš – 1,01). Ja šis koeficients pārkāpj robežu “1”, tas liecina ka infekcijas slimības izplatība sabiedrībā pieaug, nevis mazinās.

Spread the love

Pievienot komentāru