Novērojamā steiga iegādāties Krievijas aktīvus liecina par “mūžīgo sasalumu”, no kā baidās daži investori

Lielie fondu pārvaldnieki sagaida, ka lielākā daļa Krievijas aktīvu arī turpmāk būs slēgti Rietumu investoriem, neraugoties uz “eksotisko” darījumu uzplūdiem, kas saistīti ar Maskavas un Vašingtonas attiecību atjaunošanu.

Diplomātiskā atkušņa, ko izraisīja ASV prezidenta Donalda Trampa šķietamā atvērtība pret Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir veicinājusi likmes uz ar Krieviju saistītiem finanšu aktīviem, tostarp rubli, Kazahstānas tenge valūtu – rubļa aizstājēju – un Krievijas enerģētikas uzņēmumu Gazprom un Lukoil obligācijām.

Taču tā vietā, lai atgrieztos Krievijā, kas kopš iebrukuma Ukrainā 2022. gadā ir izolēta no globālās finanšu sistēmas, veterāni saka, ka drīzāk sagaida ilgāka termiņa Krievijas ekonomikas galveno daļu atsavināšanu no ārvalstu investoriem.

“Iespējams, mēs redzam kādu aktīvu mijmaiņas darījumu,” sacīja Austrijas Raiffeisen Bank International – vienas no nedaudzajām Rietumu bankām, kas joprojām darbojas Krievijā, – pētniecības vadītājs Gunters Deubers.

“Joprojām ir daudz Krievijas aktīvu, kas atrodas Rietumos, un Rietumu aktīvu, kas atrodas Krievijā. Un es domāju, ka aktīvu mijmaiņas darījumi tagad ir diezgan labs veids, kā samazināt risku abām pusēm.”

Pagājušajā nedēļā Putins izdeva dekrētu, kas ļauj ASV riska ieguldījumu fondam 683 Capital Partners iegādāties Krievijas uzņēmumu vērtspapīrus no noteiktām ārvalstu ieinteresētajām personām. Taču rīkojums arī atļāva to turpmāku pārdošanu diviem Krievijas fondiem, kliedējot cerības, ka tas liecina par gaidāmo atsākšanu.

Tomēr investori apgalvoja, ka aizvien biežāk tiek saņemti jautājumi no brokeriem, kas nodarbojas ar Krieviju saistītiem aktīviem.

Viens no iecienītākajiem instrumentiem ir rubļi, izmantojot nepiegādājamos nestandartizētos nākotnes darījumus (NDF) – atvasinātos finanšu instrumentus, kurus tirgo un par kuriem norēķini notiek dolāros un kuri pasargā ieguldītājus no sankciju sarežģījumiem, lai gan, tāpat kā rublis, to vērtība ir saistīta ar Krievijas ekonomiku.

Rublim šogad ir visaugstākie rādītāji starp attīstības valstu valūtām, un tā kurss attiecībā pret dolāru ir palielinājies par aptuveni 30%.

UBS dati liecina, ka riska ieguldījumu fondiem, kas veic likmes uz virziena tendencēm, marta sākumā piederēja rubļa NDF 8,7 miljardu ASV dolāru vērtībā, kas ir otrā lielākā garā pozīcija starp galvenajām valūtām, norādot, ka fondi sagaida valūtas nostiprināšanos.

Šīs likmes ļauj tirgotājiem gūt peļņu, ja Krievijas tirgi strauji pieaugs Trampa un Putina tuvināšanās apstākļos.

“Ieguldītāji noteikti var mēģināt iegūt riska darījumus saistībā ar kādu sankciju izbeigšanos, neiegūstot tiešu Ukrainas vai Krievijas risku,” sacīja Erste Asset Management vecākais fondu pārvaldnieks Antons Hausers, nosaucot NDF tirdzniecību par “ļoti ejošu nišu”.

Taču pagaidām – un, pēc Hausera domām, arī turpmākos gadus – Erste, visticamāk, neiesaistīsies, neraugoties uz to, ka tās turējumā ir dažas sankciju iesaldētas vietējās Krievijas valūtas obligācijas. “Pašlaik tā ir ārkārtīgi eksotiska,” viņš teica.

Analītiķi lēš, ka vidējais rubļa NDF tirdzniecības apjoms dienā ir 25-40 miljoni ASV dolāru – tikai neliela daļa no 2-2,5 miljardiem ASV dolāru dienā, kas pirms kara bija rubļa tirdzniecības apjoms.

Zema likviditāte

Ieguldītāji teica, ka interese pieaugusi arī par joprojām tirgojamām Krievijas uzņēmumu, piemēram, Gazprom, Lukoil un minerālmēslu uzņēmuma Phosagro, emitētajām uzņēmumu obligācijām cietā valūtā. Taču zemā likviditāte nozīmē, ka pircēji pieprasa diskontu.

Dažas Krievijas enerģētikas uzņēmuma Gazprom un minerālmēslu giganta Phosagro cietās valūtas obligācijas joprojām ir tirgojamas, jo uz tām neattiecas sankcijas, taču tirdzniecība ir ierobežota un nelikvīda.

Krievijas uzņēmumu emitētie parāda vērtspapīri cietā valūtā savulaik bija viens no jaunietekmes tirgus balstiem; 2022. gadā gandrīz 100 miljardu ASV dolāru apgrozībā bija 4% no indeksiem, un starptautiskajiem investoriem piederēja aptuveni piektā daļa no tiem, saskaņā ar JPMorgan aprēķiniem tajā laikā.

Kopš Trampa atgriešanās nostiprinājušies arī proxy darījumi, tostarp Uzbekistānas un Kazahstānas – Krievijas kaimiņvalstu ar cieši saistītām ekonomikām – valsts obligācijas un valūtas.

Investori apgalvo, ka Centrālāzijas, Tuvo Austrumu un Latīņamerikas valstu brokeri, kuriem ir piekļuve Krievijas iekšzemes tirgiem un kurus Kremlis uzskata par “draudzīgiem”, ir palielinājuši ar Krieviju saistīto darījumu piedāvājumu.

Investori ir likuši likmes uz dažu Austrumeiropas valstu, piemēram, Kazahstānas un Ungārijas, obligācijām kā aizstājējtirdzniecību ar sankcijām pakļautajiem Krievijas aktīviem.

Brokeri apgalvo, ka investori, tostarp ASV un Eiropas problemātisko aktīvu pārvaldnieki, ir vairāk ieinteresēti riska darījumos ar Krievijas joprojām sankcijām pakļautajām rubļos denominētajām OFZ obligācijām, lai gan sankcijas Krievijas Nacionālajam norēķinu depozitārijam un Maskavas biržai MOEX nozīmē, ka tieša īpašumtiesību iegūšana nav iespējama.

 

Spread the love

Pievienot komentāru