ASV prezidents Donalds Tramps norādīja, ka tuvākajās dienās ieviesīs automobiļu muitas tarifus, vienlaikus pieļaujot iespēju piešķirt atbrīvojumus dažām valstīm, pamatojoties uz savstarpējiem tarifiem. Šie komentāri izraisīja strauju ASV akciju tirgu kāpumu, jo investori gaidīja tarifu mīkstināšanu.
ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien paziņoja, ka tuvākajās dienās apstiprinās automobiļu muitas tarifus, vienlaikus paredzot iespēju noteiktām valstīm piešķirt atbrīvojumus, pamatojoties uz savstarpējiem ievedmuitas nodokļiem. Viņš arī norādīja, ka drīzumā apstiprinās tarifus kokmateriāliem, pusvadītājiem un farmācijas produktiem.
Pagājušajā mēnesī Tramps paziņoja, ka jau 2. aprīlī ieviesīs 25% muitas tarifus automobiļu, farmācijas un pusvadītāju importam. Viņš ir arī parakstījis rīkojumu par tirdzniecības attiecību izpēti, kura mērķis ir ieviest plašus savstarpējus tarifus, un paredzams, ka tas stāsies spēkā tajā pašā dienā. Neilgi pēc tam, 3. martā, viņš piešķīra viena mēneša atbrīvojumu no automobiļu tarifiem saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu, Meksikas un Kanādas nolīgumu (USMCA).
Viņa komentāri radīja vēl lielāku neskaidrību par pašreizējiem nepastāvīgajiem tarifu plāniem, mudinot citas valstis paātrināt sarunas ar Balto namu, cenšoties nodrošināt atbrīvojumus. “Iespējams, ka es daudzām valstīm piešķiršu atvieglojumus,” sacīja Tramps.
ASV akciju tirgi strauji atkopjas, Tesla pieaug par 13 %
Trampa piezīmes par iespējamiem tarifu atbrīvojumiem izskanēja laikā, kad investori pēc četru nedēļu ilgas izpārdošanas meklēja izdevīgus darījumus ASV akciju tirgos. Lielāko tehnoloģiju akciju iegādes veicināja Volstrīta, un Nasdaq pirmdien pakāpās par vairāk nekā 2 %.
Visas “Lieliskā septiņnieka” akciju cenas pieauga, un Tesla bija līderis, palielinoties par 12 %. Tomēr elektromobiļu ražotāja akcijas kopš gada sākuma joprojām ir samazinājušās par 31 %, jo izpilddirektora Īlona Maska politiskā iejaukšanās turpina izraisīt pretreakciju.
Arī ASV dolāra kurss pēc pagājušajā nedēļā notikušās Federālās atklātā tirgus komitejas (FOMC) sanāksmes ceturto tirdzniecības dienu pēc kārtas atguvās. Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētājs Džeroms Pauels mazināja Trampa tarifu ekonomisko ietekmi, norādot, ka augšupvērstais spiediens uz inflāciju būs “pārejošs”. Gan gaidas par Trampa mīkstināto nostāju attiecībā uz tarifiem, gan FED mierinājums veicināja ASV akciju un dolāra atveseļošanos.
Eiropas akciju un eiro atkāpšanās
Turpretī rallijs ASV akciju tirgos, iespējams, izraisīja peļņas gūšanas momentus Eiropas akcijās, gan Euro Stoxx 600 indeksam, gan DAX indeksam samazinoties jau trešo tirdzniecības dienu pēc kārtas. Zīmīgi, ka Vācijas akciju tirgu rekordaugstais rallijs zaudēja tempu pēc tam, kad Eiropas Savienības līderiem pagājušajā nedēļā neizdevās nodrošināt 5 miljardu eiro finansējuma paketi Ukrainai. Eiropas aizsardzības sektors strauji atkāpās, izraisot plašus zaudējumus.
Turklāt Trampa muitas tarifu draudi var novest pie ES atbildes pasākumiem, kas, kā gaidāms, stāsies spēkā nākamajā mēnesī. Eiropas Komisija 12. martā paziņoja, ka bloks aprīlī piemēros pretpasākumus ASV precēm 26 miljardu eiro vērtībā. Tirdzniecības konflikta saasināšanās var izraisīt turpmāku izpārdošanu reģionālajos tirgos.
Arī eiro kurss attiecībā pret dolāru vājinājās jau ceturto sesiju pēc kārtas, EUR/USD pārim otrdienas Āzijas sesijā nokrītoties zem 1.08, kas ir zemākais līmenis kopš 7. marta. Kritumu noteica ASV un ES valdības obligāciju peļņas likmju atšķirība.
ASV 10 gadu obligāciju peļņas likmju ienesīgums pieauga par 8 bāzes punktiem, jo uzlabojās noskaņojums attiecībā uz tautsaimniecības izaugsmi, savukārt Vācijas darījuma partnervalsts obligāciju peļņas likme pievienoja tik