Sadarbībā ar Stradiņa slimnīcu RSU īsteno in-situ politraumas mācības

Desmitiem miljonu cilvēku visā pasaulē ik gadu cieš no dažāda veida traumām, kas var ietekmēt viņu darbspējas, dzīves kvalitāti vai pat beigties letāli.

Arī Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) ik dienu nonāk pacienti gan ar politraumām, gan šautām vai durtām brūcēm, gan smagām galvas traumām. Strukturētai šo pacientu ārstēšanai PSKUS izstrādāts politraumas protokols – rīcības algoritms medicīnas personālam.

Lai to nemitīgi pilnveidotu, PSKUS kopīgi ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC) rīko regulāras simulācijas mācības in-situ jeb reālajā darba vidē slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā.

Kopumā norisinājušās jau astoņas šādas mācības, kuru laikā zināšanas pilnveidojuši 40 PSKUS Neatliekamās medicīnas centra darbinieki – ārsti, māsas, ārsta palīgi un māsas palīgi. Turpmāk politraumas mācības paredzēts īstenot regulāri reizi ik 2-3 mēnešos. Mācību laikā dalībnieki apgūst teorētiskās zināšanas par politraumas protokolu un rīcību pēc ABCDE algoritma, individuāli pilnveido savas prasmes simulētā vidē ar manekeniem un simulētiem pacientiem aktieriem, kā arī izspēlē sarežģītus politraumas simulācijas scenārijus reālajā darba vidē, strādājot komandā.

Praktiskajās nodarbībās dalībnieki pilnveido prasmes – imobilizē pacienta iegurni, droši pārvieto traumas pacientu, nodrošina elpceļus un nepieciešamības gadījumā veic adatas dekompresiju vai pleiras drenāžu. Savukārt simulācijas scenāriji ietver gan traumatiskas sadzīves situācijas, gan ceļu satiksmes negadījumus.

PSKUS Neatliekamās medicīnas centra virsārsts, sertificēts ATLS un ETC kursu pasniedzējs Dr. Jevgēnijs Kravčuks raksturo mācību norisi:

“Mācībās piedalās multidisciplināra komanda, kuru pārstāv Neatliekamā medicīnas centra darbinieki, anesteziologs, ķirurgs, radiologs, ārsta palīgs, māsa, māsas palīgs. Komandas darbu saskaņā ar politraumas protokolu koordinē komandas līderis.

Simulētā un drošā vidē dalībnieki mācās strādāt komandā, pieņemt sarežģītus lēmumus par smagu politraumas pacientu un pēc tam arī analizēt savu rīcību, lai sagatavotos reālai situācijai.”

Dr. Valērijs Ratobiļskis, PSKUS Neatliekamās medicīnas centra vadītājs: “Pateicoties šīm mācībām, ir konkrēti izstrādāta komandas rīcība politraumas gadījumā, katrs zina un saprot savas kompetences un darbs notiek ātri un produktīvi. Šobrīd mēs stundas laikā politraumas pacientu izmeklējam, sniedzam neatliekamo palīdzību, stabilizējam un pārvedam uz operāciju zāli. Vēlos pateikt paldies visiem iesaistītajiem un ceru uz turpmāku sadarbību.”

Šī mācību programma izstrādāta, balstoties uz ilggadēju pieredzi neatliekamās medicīnas un traumatoloģijas vasaras skolu organizēšanā RSU MITC. MITC direktore Ieva Šlēziņa papildina: “Iepriekš vairākus gadus RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs ir rīkojis vasaras skolu neatliekamajā medicīnā un traumatoloģijā ārstiem rezidentiem. Pateicoties šīm iestrādnēm, šobrīd esam nākamajā līmenī, vadot simulācijas in-situ jeb reālajā darba vidē slimnīcas uzņemšanas nodaļā”.

Spread the love

Pievienot komentāru