ASV prezidenta Donalda Trampa tirdzniecības konflikts ar Kanādu, Meksiku un Ķīnu kļūst arvien karstāks saistībā ar kaitīgo vielu ražošanu un importu, kā arī tirdzniecības pārpalikumiem un migrantu nelegālo robežu šķērsošanu no visas pasaules.
Ķīna ir atkārtojusi draudus veikt “nepieciešamos pretpasākumus, lai aizstāvētu savas likumīgās tiesības un intereses” pēc prezidenta Donalda Trampa lēmuma noteikt 10 % muitas tarifus Ķīnai par to, ka tā esot pārāk maz darījusi, lai apturētu kaitīgo vielu ražošanu.
Svētdien izplatītajā Ārlietu ministrijas paziņojumā nebija minēti nekādi konkrēti atbildes pasākumi, taču tajā bija teikts, ka “Ķīna aicina ASV labot savus pārkāpumus, saglabāt grūti panākto pozitīvo dinamiku sadarbībā nelegālo vielu apkarošanas jomā un veicināt stabilu un ilgtspējīgu Ķīnas un ASV attiecību attīstību”.
Ķīna apgalvo, ka ASV rīcība pārkāpj Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumus, un ir apsolījusi iesniegt prasību šajā iestādē, kas pārvalda globālo tirdzniecību.
Sabiedriskās drošības ministrija svētdien izteica gandrīz identiskus apsūdzības apgalvojumus, un arī Tirdzniecības ministrija nāca klajā ar cieši formulētu paziņojumu.
Tramps apsūdz Ķīnu, ka tā ļauj ražot kaitīgās filas, kas pēc tam Meksikā tiek pārvērsts citā formā un kontrabandas ceļā ievests un izplatīts visā ASV.
Ķīna apgalvo, ka ASV ir jārēķinās ar sevi, nevis “jāraud citām valstīm ar patvaļīgu tarifu paaugstināšanu”, paziņoja Ārlietu ministrija, turpinot: “(Ķīna) ir viena no pasaules stingrākajām valstīm pret kaitīgo vielu apkarošanu gan politikas, gan tās īstenošanas ziņā.”
Eksperti apgalvo, ka Ķīna katru gadu par kaitīgo vielu kontrabandu izpilda smagus sodus nezināmam skaitam cilvēku, taču iekšzemes nelegālo vielu patēriņš ir salīdzinoši neliels.
Kādi citi jautājumi varētu ietekmēt strīdu
Ķīnas milzīgais tirdzniecības deficīts ar ASV, kas pagājušajā gadā sasniedza gandrīz 1 triljonu ASV dolāru (98 000 miljardu eiro), ir bijis pastāvīgs Trampa sūdzību mērķis. Tarifi sadārdzinātu Ķīnas preces ASV patērētājiem, kuriem galu galā nāksies segt ievērojamu daļu no importa izmaksām, sākot ar rotaļlietām un beidzot ar apģērbu.
Ja ASV patērētāji nolems “pirkt amerikāņu ražojumus”, varētu ciest Ķīnas vitāli svarīgais eksporta tirgus. Ķīnas iekšzemes ekonomika nav spējusi reaģēt uz virkni valdības atbalstītu stimulu, savukārt ārvalstu infrastruktūras projekti un citas lielas valdības iniciatīvas, kas palielina jau tā lielo valsts parādu, draud ar vēl lielāku ekonomikas stagnāciju.
Tas jau sāk graut Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina centienus apsteigt ASV galvenajos ekonomiskajos un politiskajos rādītājos, apdraudot viņa galīgo ambīciju iegūt Taivānas salu republiku un nostiprināt Ķīnas pārākumu Indijas un Klusā okeāna reģionos.
Nelegālās imigrācijas apturēšana ir arī viens no Trampa galvenajiem politiskajiem vēstījumiem, un tas tika nosaukts tarifu pasākumos pret ASV kaimiņvalstīm Meksiku un Kanādu. Nelegālie ieceļotāji no Ķīnas tiek uzskatīti par nelielu daļu no šāda skaita, taču Tramps ir brīdinājis praktiski visas valstis, ka viņš prasīs tām atbildību par to pilsoņiem, kas ieceļo ASV ārpus likuma.
FQkGVQCMGpg
dGyu9PN6KhU
8OspsMiOmL3
sh0D8n2pibU
OyyCIl6Ozyg
Ml45zNpmbnq
Csg9h1qL8dS
E3j9Jxo9SDv
RoNbQvuaCTW
jIJYiVJ8osD
OmkcKdBK8vh
GZU0v4DAogU
iukiaZVIA2q
B9VvjjpDm8Y
bW7XIOwyaaE
Ho46Q1Lp6LF
uQnqxIABQ7K
iv3fFaKz52v
DOTSXpmaFUG
wKNEfh7VUJ6
Xp8S3Rtynyh
RJ6huLSjvGW
KcxSE4VsWjf
gYmsJGkwCKJ
zq4mFYJfzyf
rP5PMzHxowv
EftCcgYQdls
FpHLEAARqyo
hfdarUetiHq
6CHno6Skomg
dofOunmX5b2
kCNSsoEBOoM
pXxrYPi7wfL
ookfQCxNv2v