SpaceX dibinātājs Elons Masks ir paziņojis, ka viņa Starship raķete dosies uz Marsu līdz nākamā gada beigām, jo uzņēmums izmeklē vairākas nesenas kļūdas lidojuma testos.
Cilvēku nolaišanās uz Mēness varētu sākties jau 2029. gadā, ja sākotnējās misijas noritēs labi, lai gan “2031. gads ir ticamāks”, viņš piebilda ierakstā savā sociālo mediju platformā X.
Starship — lielākā raķete, kas jebkad radīta, stāvot 123 m augstumā, ir ļoti svarīga Maska ambīcijām kolonizēt planētu Marss. Tomēr tā ir piedzīvojusi vairākas kļūmes testos – viena no raķetēm eksplodēja minūtes pēc tam, kad pagājušajā nedēļā tika palaists no Teksasas testa ietvaros, un šī bija otrā kļūme šogad pēc līdzīgas “ātrās neplānotas demontāžas” janvārī.
SpaceX paziņoja, ka pārskatīs datus, lai labāk izprastu pēdējā sprādziena galveno cēloni, un norādīja, ka tas notika pēc “vairāku” dzinēju zaudēšanas. Federālā aviācijas pārvalde (FAA) paziņoja, ka uzņēmumam būs jāveic izmeklēšana, pirms tas varētu atkal lidot.
Tehnoloģiju miljardierim ir grandiozi plāni, ka raķešu sistēma kādu dienu aizvedīs cilvēkus uz Mēnesi un pēc tam uz Marsu, padarot cilvēkus par “daudzplanētu” iemītniekiem.
Masks jau sen ir mērķējis uz ceļojumu uz Marsu. 2016. gadā viņš teica, ka plāno nosūtīt savu Dragon kosmosa kuģi jau 2018. gadā. Miljardieris 2020. gadā sacīja, ka joprojām ir pārliecināts, ka viņa uzņēmums pēc sešiem gadiem uz Marsa izsēdinās cilvēkus.
2024.gadā viņš teica, ka 2026. gadā palaidīs pirmos Starships uz Marsu, plānojot četru gadu laikā nosūtīt lidojumus ar apkalpi. Masks ir arī teicis, ka gaidāmajā Marsa misijā būs Tesla humanoīds robots “Optimus”, kas tika parādīts sabiedrībai pagājušajā gadā. Viņš arī sacīja, ka robots kādu dienu spēs veikt ikdienas uzdevumus un maksās no 20 000 līdz 30 000 USD.
Piektdien SpaceX palaida savu raķeti Falcon 9 ar apkalpi uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS), kas ir daļa no plāna divu astronautu nogādāšanai mājās.
Bučam Vilmoram un Suni Viljamsai bija paredzēts pavadīt SKS tikai astoņas dienas, bet tehnisku problēmu dēļ ar eksperimentālo kosmosa kuģi, kas viņus pārveda un ko uzbūvēja Boeing, lika viņiem ja vairāk nekā deviņus mēnešus atrasties SKS.