Ķīna uzliek 84% tarifu ASV precēm, jo saasinās Trampa tirdzniecības konflikts

Pekina, sākot ar ceturtdienu, paaugstinās tarifus ASV precēm no 34% līdz 84%, kas seko ASV muitas tarifu paaugstināšanai Ķīnas precēm un spriedzei saistībā ar tirdzniecības politiku.

Ķīna paziņoja, ka tā no ceturtdienas paaugstina savu atbildes tarifu ASV līdz 84% no 34%. Ķīnas finanšu ministrijas paziņojumā teikts, ka jaunā tarifa likme stāsies spēkā no 10. aprīļa plkst. 12:01 CST (trešdien plkst. 19:01 pēc Viduseiropas laika).

“2025.gada 8. aprīlī ASV valdība paziņoja, ka palielinās “savstarpējo tarifu” Ķīnas precēm, kas tiek eksportētas uz ASV, no 34% līdz 84%,” teikts paziņojumā.

“ASV prakse palielināt tarifus Ķīnai ir kļūda papildus kļūdai, kas nopietni pārkāpj Ķīnas likumīgās tiesības un intereses un nopietni kaitē uz noteikumiem balstītajai daudzpusējai tirdzniecības sistēmai,” teikts paziņojumā.

Rezultātā tika arī norādīts, ka ASV izcelsmes importa preču tarifi pieaugs no 34% līdz 84%. Tas notika pēc tam, kad Pekina kārtējo reizi iepriekš solīja “cīnīties līdz galam” pret ASV prezidenta Donalda Trampa tarifiem garā politikas paziņojumā, apgalvojot, ka tirdzniecība starp abām valstīm ir līdzsvarā, jo stājās spēkā 104% nodoklis valsts eksportam uz ASV.

Valdība atteicās paziņot, vai tā veiks sarunas ar Balto namu, kā to ir sākušas darīt daudzas citas valstis.

“Ja ASV uzstāj uz savu ekonomisko un tirdzniecības ierobežojumu turpmāku eskalāciju, Ķīnai ir stingra griba un pietiekami daudz līdzekļu, lai veiktu nepieciešamos pretpasākumus un cīnītos līdz galam,” teikts Tirdzniecības ministrijas paziņojumā.

Pagājušajā piektdienā Ķīna paziņoja par 34% tarifu visām no ASV importētajām precēm, retzemju minerālu eksporta kontroli un virkni citu pasākumu, reaģējot uz Trampa noteiktajiem “Atbrīvošanas dienas” tarifiem. Pēc tam Tramps pievienoja papildu 50% tarifu precēm no Ķīnas, sakot, ka sarunas ar Ķīnu ir pārtrauktas.

Līdz šim Ķīna nav izrādījusies ieinteresēta sarunās. “Ja ASV patiešām vēlas atrisināt problēmas ar dialoga un sarunu palīdzību, tai ir jāieņem vienlīdzības, cieņas un savstarpēja izdevīguma attieksme,” trešdien sacīja Ārlietu ministrija.

Rakstā teikts, ka ASV nav pildījušas solījumus, ko tās deva Trampa pirmā pilnvaru termiņa laikā noslēgtajā 1. fāzes tirdzniecības darījumā.

Piemēram, tajā teikts, ka ASV likums, kas aizliedz TikTok, ja vien to nepārdos tās Ķīnas mātesuzņēmums, pārkāpj solījumu, kas “nespiedīs otru pusi nodot tehnoloģiju savām personām”.

TikTok tirdzniecība turpinās

Tramps pagājušajā nedēļā parakstīja rīkojumu par TikTok darbības saglabāšanu vēl 75 dienas pēc tam, kad tika vēstīts par potenciālo darījumu par lietotnes pārdošanu amerikāņu īpašniekiem. ByteDance pārstāvji piezvanīja uz Balto namu, lai norādītu, ka Ķīna vairs neapstiprinās sarunu vienošanos, kamēr nevarēs runāt par tirdzniecību un tarifiem.

Tāpat tiek apspriests, ka, ņemot vērā pakalpojumu tirdzniecību un ASV kompāniju vietējās Ķīnas filiāles, ekonomiskā apmaiņa starp abām valstīm ir “apmēram līdzsvarā”.

Tajā teikts, ka 2023. gadā Ķīnai bija pakalpojumu tirdzniecības deficīts ar ASV 26,57 miljardu dolāru (apmēram 24,5 miljardu eiro) apmērā, ko veido tādas nozares kā apdrošināšana, banku darbība un grāmatvedība. Trampa tarifi bija paredzēti, lai novērstu tirdzniecības deficītu ar ārvalstīm, taču tie tika aprēķināti, pamatojoties tikai uz fizisko, materiālo preču tirdzniecību.

“Vēsture un fakti ir pierādījuši, ka ASV tarifu paaugstināšana neatrisinās tās pašas problēmas,” teikts Ķīnas Tirdzniecības ministrijas paziņojumā.

“Tā vietā tas izraisīs krasas svārstības finanšu tirgos, paaugstinās ASV inflācijas spiedienu, vājinās ASV industriālo bāzi un palielinās ASV ekonomikas lejupslīdes risku.”

 

Spread the love

COMMENTS

Pievienot komentāru