Kustību lekcija “Bez nosaukuma” pēta klātesamību, iedvesmojoties no Džona Keidža “Lekcijas par neko”

7. un 8.septembrī, plkst. 19.00 RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6, Rīgā, Durbes ielā 4 būs skatāms horeogrāfes Līgas Ūbeles veidotais jaundarbs, kustību lekcija “Bez nosaukuma”.

Kustību lekcija “Bez nosaukuma” būs augstvērtīgs un intīms kustības jauniestudējums, kurš izceļ skatuves mākslu kā mirklīgu un indivīda pieredzē balstītu mākslas formu un pievērš sabiedrības uzmanību klusuma nozīmei laikmetā, kas ir pilns ar audiālu, vizuālu un informatīvu troksni.

Kustību lekcijas veidotāji akcentē formas un satura tīrību, izmantojot vienkāršus, saprotamus un tieši tāpēc spēcīgus mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus. Šis darbs būs meditatīvs ceļojums laikā un telpā, kur skatītājs, sekojot izrādes veidotāju radītajai struktūrai, sasniedz iekšēju klusumu, lai patiesi piedzīvotu mirkli, kurā atrodas. Izrāde ir jaundarbs, kurā vienlīdz mijiedarbojas trīs galvenie izteiksmes līdzekļi – kustība, telpa un skaņa.

Sākotnējais impulss šī darba veidošanai bija horeogrāfes Līgas Ūbeles novērojums, cik maz viņa ir klātesoša savā ikdienā, jo to pārāk bieži nomāc troksnis – mūzika austiņās, televīzija fonā vai domas galvā, kas vērstas uz pagātni un nākotni – ne to, kas notiek tagad. Līga vēlējās radīt laikmetīgās dejas izrādi par klusumu, taču skatītājiem piedāvās ko citu – kustību lekciju “Bez nosaukuma”.

Horeogrāfe komentē: “Mēs vēlamies izvairīties no ekspektācijām par to, ko skatītājs iedomājas, dzirdot vai redzot vārdu “izrāde”, kas ierasti ir apmēram šādi – es atnāku, apsēžos un no malas vēroju to, ko radījis mākslinieks, izcilā scenārijā ar saprotamu ievadu, problēmu, kulmināciju un atrisinājumu. Kustību lekcijā “Bez nosaukuma” mēs aicinām skatītāju ne tikai vērot to, kas notiek uz skatuves, bet galvenokārt ieskatīties tajā, kas notiek viņā pašā; rast atbildes uz sev svarīgiem, bet neatbildētiem jautājumiem. Vai tieši otrādi – nākt klajā ar jauniem jautājumiem, kurus lekcijas beigās uzdot sev, nevis lektoram.

Izrādes idejas autore un horeogrāfe ir Līga Ūbele. Komandu veido telpas, kostīmu un gaismas mākslinieks Andris Kaļiņins, komponists Toms Mikāls, dejotāji Marģers Vanags, Kitija Geidāne, Sabīne Neilande, Arina Buboviča, Laura Gorodko, Aigars Larionovs, Roberta Gailīte, gaismotājs Oskars Timbars, video un foto mākslinieks Toms Harjo, sociālo tīklu publicitātes satura veidotāja Helēna Sarkisjane. Jaundarbu producē Biedrība “LDM5”, Patrīcija Kolāte.

Izrāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes, Horeogrāfu asociācijas, Latvijas Dejas informācijas centra un mākslas centra “Totaldobže” atbalstu.

Pasākuma īstenošanas laiks

07.09.2022. plkst. 19:00 – 20:00 (pirmā izrāde)

08.09.2022. plkst. 19:00 – 20:00 (otrā izrāde)

Norises vieta: RISEBA Arhitektūras un mediju centrs H2O 6, Rīga, Durbes iela 4

Biļešu cena: pieaugušajiem – 15,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem, cilvēkiem ar invaliditāti – 10,00 EUR. Biļetes uz izrādi var iegādāties: https://ticketshop.lv/lv/events/4365 vai pirms pasākuma. Vietu skaits ierobežots.

Spread the love

Pievienot komentāru