Pētījums: Finansējums, pieredze un nodokļu slogs – biežāk minētie šķēršļi biznesa uzsākšanai

Latvijā aptuveni puse (53%) aptaujāto iedzīvotāju par lielāko šķērsli sava biznesa uzsākšanai uzskata nodokļu slogu, starp izaicinājumiem nosaucot arī finansējuma piesaisti un pieredzes trūkumu. Tas secināts inovatīvo biznesa ideju konkursa “Ideju kauss” veiktajā pētījumā, ko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) veikusi kopā ar kompāniju “Norstat”.

Finansējuma piesaisti par lielāko šķērsli biznesa uzsākšanā izceļ nepilna puse (48%) aptaujāto, nedaudz mazāk (41%) pieredzes trūkumu. Vēl par nozīmīgu barjeru katrs trešais (32%) cilvēks atzīst konkurētspējīgu ideju, piektajā vietā gandrīz trešdaļa (29%) aptaujāto ierindo izgāšanās risku.

“Pētījums uzskatāmi parāda, ka cilvēki par vislielāko barjeru atzīst nodokļu slogu, tomēr OECD indeksā Latvijas uzņēmējdarbības nodokļu sistēma novērtēta kā otra konkurētspējīgākā starp dalībvalstīm. Tāpat finansējuma piesaiste un pieredzes trūkums joprojām dominē kā nozīmīgi šķēršļi biznesa vides attīstībā. Tāpēc rosinu pieteikties inovatīvo biznesa ideju konkursā “Ideju kauss”, lai iegūtu zināšanas par uzņēmējdarbību un pretendētu uz starta kapitālu, kas veicinās jaunu uzņēmumu attīstību valstī,” pauž LIAA Inovāciju un tehnoloģiju departamenta direktors Ņikita Kazakevičs.

Vienlaikus pētījumā secināts, ka vismaz katram trešajam (35%) Latvijas iedzīvotājam ir grūti nosaukt starta kapitālu, kas būtu nepieciešams sava biznesa uzsākšanai. “Nezinu” ir izplatītākā atbilde starp respondentiem. Vēl teju trešdaļai (30%) cilvēku savas biznesa idejas īstenošanai vajadzīgais finansējums ir līdz 10 000 eiro, kas ir konkursa “Ideju kauss” uzvarētāja balva. Vēl 13% iedzīvotāju nepieciešamais finansējums ir virs 10 000 eiro, nepārsniedzot 30 000 eiro. Tikpat aptaujātie atzīst, ka biznesa uzsākšanai vajadzīgi vairāk nekā 50 000 eiro, bet vismazāk aptaujāto norāda, ka nepieciešams finansējums virs 30 000, nepārsniedzot 50 000 eiro.

Aptauja veikta LIAA inovatīvo biznesa ideju konkursa “Ideju kauss 2021” ietvaros 2022.gada augustā, intervējot 1000 Latvijas iedzīvotājus 18 – 74 gadu vecumā.

Pieteikšanās Latvijas lielākajam inovatīvo biznesa ideju konkursam “Ideju kauss” ir atvērta līdz 6.septembrim. Pretendenti savas biznesa idejas var iesniegt, elektroniski reģistrējoties un piesakot dalību šeit: ej.uz/IdejuKauss2022. Profesionāla vērtēšanas komisija spēcīgākos kandidātus virzīs konkursa otrajā kārtā. Plašāka informācija mājaslapā: www.idejukauss.lv.

Konkursa “Ideju kauss 2022” gaitā dalībnieki apgūs un papildinās biznesa zināšanas, pilnveidos savu ideju un sacentīsies par naudas balvām no 1500 līdz 10 000 eiro biznesa uzsākšanai. Balvas tiks piešķirtas 12 ideju autoriem. Kopējais balvu fonds ir 40 000 eiro, ko nodrošina LIAA un Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

Par “Ideju kauss”

Lai sekmētu jaunu uzņēmumu attīstību, kas ir tieši saistīta ar valsts ekonomisko izaugsmi, tiek organizēts inovatīvo biznesa ideju konkurss “Ideju kauss”. Konkursā var piedalīties ikviens, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu un ir gatavs uzsākt uzņēmējdarbību, realizējot savu biznesa ideju. Dalībnieki sacenšas par naudas balvām biznesa uzsākšanai. Šogad pieteikšanās konkursam ir atvērta no 11.augusta līdz 6.septembrim, aizpildot pieteikuma anketu ej.uz/IdejuKauss2022. Plašāka informācija vietnē www.idejukauss.lv.

Spread the love

Pievienot komentāru