Tramps atklāj 10% tarifu visam importam uz ASV un augstākas likmes “lielākajiem pārkāpējiem”

ASV prezidents Donalds Tramps Baltā nama Rožu dārzā paziņoja par ilgi gaidītajiem “Atbrīvošanas dienas” savstarpējiem tarifiem. Pasaules tirgi pārgāja “riska izslēgšanas” režīmā, ASV akciju nākotnes līgumiem strauji krītot un zeltam sasniedzot jaunu maksimumu.

ASV prezidents Donalds Tramps Baltā nama Rožu dārzā uzrunā atklāja ilgi gaidītos “Atbrīvošanas dienas” savstarpējos muitas tarifus, nosakot minimālo 10% muitas tarifu visām valstīm un papildu nodevas aptuveni 60 valstīm, kas tiek uzskatītas par lielākajām pārkāpējām.

Uzrunas laikā Tramps parādīja tabulu, kurā uzskaitītas valstis, uz kurām attiecas augstāki tarifi, – Ķīnai, Eiropas Savienībai un Vjetnamai tarifi ir attiecīgi 34 %, 20 % un 46 %. Citām valstīm, tostarp Japānai, Dienvidkorejai, Indijai, Kambodžai un Taivānai, tiks piemēroti ievedmuitas nodokļi attiecīgi 24 %, 25 %, 26 %, 26 %, 49 % un 32 % apmērā.

“2025. gada 2. aprīlis uz visiem laikiem paliks atmiņā kā diena, kad Amerikas rūpniecība atdzima no jauna, diena, kad tika atgūta Amerikas liktenis, un diena, kad mēs atkal sākām padarīt Ameriku bagātu,” paziņoja Tramps. ‘’Mūsu valsts un tās nodokļu maksātāji vairāk nekā 50 gadus ir tikuši apkrāpti, taču tā vairs nenotiks.”

“Savstarpējā. Tas nozīmē, ka viņi to dara mums, un mēs to darām viņiem. Ļoti vienkārši. Vienkāršāk jau nevar būt,” viņš piebilda. “Mēs no viņiem iekasēsim aptuveni pusi no tā, ko viņi iekasē un ir iekasējuši no mums… Tātad tarifi nebūs pilnībā savstarpēji.”

Trampa administrācija apstiprināja, ka Kanāda un Meksika pagaidām tiks atbrīvotas no pamata 10% tarifa un savstarpējiem maksājumiem, jo abām valstīm jau tiek piemēroti esošie 25% ievedmuitas nodokļi. No jaunajiem tarifiem tiks izslēgtas arī preces, uz kurām attiecas Ziemeļamerikas tirdzniecības nolīgums.

Turklāt jaunie savstarpējie tarifi neietekmēs tēraudu, alumīniju un automobiļus, uz kuriem jau attiecas ievedmuitas nodokļi. Tomēr gaidāms, ka Tramps tuvākajā laikā paziņos par turpmākiem tarifiem attiecībā uz varu, farmācijas produktiem, pusvadītājiem un kokmateriāliem.

Pamata tarifi stāsies spēkā pēc sestdienas pusnakts, savukārt augstākie tarifi tiks ieviesti no nākamās trešdienas, ziņo Bloomberg.

Akciju tirgi pēc Trampa paziņojuma par tarifiem samazinās

Reaģējot uz Trampa paziņojumu par tarifiem, pasaules tirgos valdīja noskaņojums, kas saistīts ar riska samazināšanos. Eiropas akciju tirgi līdz viņa runas brīdim jau bija slēgti, bet ASV akciju nākotnes līgumi pagarinātajā tirdzniecībā strauji kritās, S&P 500 indeksam samazinoties par 3 %, Nasdaq – par 3,8 %, bet Dow – par 1,8 %.

Visas galvenās tehnoloģiju nozares akcijas, tostarp tā sauktās “lieliskās septiņas”, pēcpusdienas tirdzniecībā noslīdēja par 1 % līdz 3 %, no kurām Apple bija zaudējumu līderis, samazinoties par gandrīz 3 %. Paredzams, ka izpārdošana turpināsies arī ceturtdienas tirdzniecības sesijā, un tas ietekmēs visu pasauli.

“Kopējais tarifu līmenis ir augsts, tāpēc tirgiem ir jārēķinās ar lielāku satricinājumu ekonomikā,” sacīja Kails Rodda, Capital.com Australia vecākais tirgus analītiķis.

Eiropas akciju tirgi pirms Trampa paziņojuma noslēdzās ar kritumu, tādējādi pagarinot martā novēroto izpārdošanu. Tagad investori gaida Eiropas Savienības atbildi. Otrdien Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Ursula fon der Leiena paziņoja, ka ES ir stingrs atbildes pasākumu plāns, vienlaikus atstājot durvis atvērtas sarunām.

Valūtas tirgos eiro kurss attiecībā pret ASV dolāru nedaudz saruka, bet saglabājās virs 1.08, pieaugošās nenoteiktības apstākļos plaši svārstoties abos virzienos. Ar izejvielām saistītās valūtas, t.sk. Kanādas dolārs, Austrālijas dolārs un Jaunzēlandes dolārs, strauji saruka attiecībā pret “zaļajiem”, bet Japānas jena būtiski nostiprinājās, investoriem meklējot patvēruma aktīvus.

Pieprasījuma pēc “patvēruma” precēm ietekmē zelts pieauga līdz jaunam rekordaugstam līmenim, bet rūpnieciskie metāli, īpaši varš, saruka par vairāk nekā 2%, un jēlnaftas nākotnes līgumi samazinājās par gandrīz 1%.

Spread the love

COMMENTS

Pievienot komentāru