Pasaules latgaliešu diktāts jau trešo reizi Kolnasātā

Latvijas Radio Latgales studija sadarbībā ar Latgalīšu kulturys ziņu portalu lakuga.lv jau trešo gadu organizē pasaules diktātu latgaliešu rakstu valodā. Tādēļ ikviens latgaliešu valodas draugs un entuziasts ir aicināts 9. novembrī plkst.18.15 ieslēgt Latvijas Radio 1 raidījumu “Kolnasāta” un uzrakstīt diktātu latgaliski, ko lasīs mūziķis, grupas “Baritoni” dalībnieks Mārtiņš Strods.

Aizvadītajā nedēļā popularizējot iespēju uzrakstīt diktātu latgaliešu rakstu valodā, raidījuma “Kolnasāta” un portāla “lakuga.lv” veidotāji apmeklēja Baltinavas vidusskolu un Nautrēnu vidusskolu Rēzeknes novadā, kur vecāko klašu skolēnus un arī skolotājus aicināja diktātu uzrakstīt klatienē. “Diktātu latgaliski rakstīju pirmo reizi. Tā bija jauna pieredze, kas domāju dzīvē noderēs,” ar savu pieredzi dalās vidusskolniece Anna. Savukārt Oskars latgaliski rakstīt mācījies, aizvadītajā gadā gatavojoties latgaliešu valodas olimpiādei, “diktāts likās diezgan viegls, bet gan jau pārbaudot kļūdas būs, jo nav jau ieraksts rakstīt latgaliski, vairāk tikai runāt.”

Pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā tiek organizēts ar mērķi aktualizēt latgaliešu valodas lietojumu un pievērst sabiedrības uzmanību rakstītprasmei latgaliski. Lai gan iespējas iemācīties latgaliešu rakstu valodu ir stipri ierobežotas, tas nemazina sabiedrības vēlmi komunicēt latgaliski, īpaši jaunākā paaudze to izvēlas kā saziņas valodu dažādos sociālajos medijos.

Latgaliešu valoda šobrīd aktīvi tiek izmantota dažādās kultūras izpausmēs kā mūzikā, literatūrā, kino un teātrī, medijos, arī tūrismā un uzņēmējdarbībā. Saskaņā ar pēdējās tautas skaitīšanas datiem ikdienā latgaliešu rakstu valodu, kas ir vēsturisks latviešu valodas paveids, izmanto ap 8,8% Latvijas iedzīvotāju.

Raidījuma “Kolnasāta” vadītājs Ēriks Zeps, aicinot uzrakstīt diktātu, vairāk uzsver, kas tas ir apliecinājums valodas pastāvēšanai: “Navajag uzatraukt par sovom rokstu volūdys zynuošonom. Saprūtams, ka daudzim nu myusu, ari maņ, tuos nav speidūšys, jo nav bejuse vareiba latgalīšu volūdu vuiceitīs školā. Diktata raksteišona vaira ir kai pīdzeivuojums i ari aplīcynuojums latgalīšu volūdys eksistencei, pīruodejums tam, ka latgalīšu rokstu volūda ir tikpat skaneiga i vierteiga kai latvīšu literaruo volūda.”

Pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā jau trešo gadu skanēs Latvijas Radio 1. programmas latgaliskajā raidījumā “Kolnasāta” (sestdien, 9.novembrī plkst.18.15). Diktātu būs iespējams pierakstīt, arī pieslēdzoties sociālajā tīklā Facebook.com Latgales studijas kontam facebook.com/LatgalesStudija. Ikviens interesents sevis uzrakstīto tekstu varēs pārbaudīt portālā lakuga.lv vai arī uzrakstīto tekstu iesūtīt īpašā tiešsaistes sistēmā

(https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScTRkFO8oaW4HLGG3hDSQIjTE84vG2QSt3wV6E1O-TAjMd3TA/viewform) un saņemt atbildi e-pastā jau ar kļūdu labojumiem.

Šogad diktātam izraudzīts fragments no Egitas Kancānes stāstu grāmatas “Syltuo mola”. Diktāta teksts sagatavots, ievērojot 2007.gadā apstiprinātos Latgaliešu rakstības nosacījumus.

Spread the love

Pievienot komentāru