Vācijas ekonomiskais noskaņojums sasniedz pēdējo divu gadu augstāko līmeni, ES eksports uz ASV strauji

Otrdien publicētie ekonomiskie dati eirozonā liecināja par pretrunīgu ainu, strauji pieaugot Vācijas ekonomiskajam noskaņojumam, ko kompensēja vājāks, nekā gaidīts, tirdzniecības pārpalikums reģionā.

Jo īpaši jaunākie tirdzniecības dati liecināja, ka Eiropas un ASV uzņēmumi paātrina sūtījumus pirms iespējamajiem Trampa noteiktajiem tarifu paaugstinājumiem, ko atspoguļo straujais transatlantiskās tirdzniecības apjomu pieaugums.

Vācijas ekonomiskā noskaņojuma indekss ZEW 2025. gada martā pieauga līdz 51,6 punktiem, salīdzinot ar 26 punktiem janvārī un krietni pārsniedzot tirgus prognozes — 48,1. Tas iezīmē augstāko ekonomiskā optimisma līmeni kopš 2023. gada janvāra.

“Ekonomikas gaidas martā atkal ievērojami uzlabojas, strauji pieaugot ZEW ekonomiskā noskaņojuma indikatoram,” sacīja ZEW prezidents Ahims Vambahs.

“Gaišāku noskaņojumu, visticamāk, nosaka pozitīvie signāli par turpmāko Vācijas fiskālo politiku, tostarp vienošanos par vairāku miljardu eiro finanšu paketi federālajam budžetam. Jo īpaši uzlabojušās metāla un tērauda ražotāju, kā arī mašīnbūves nozares izredzes. Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi, Eiropas Centrālās bankas sestais procentu likmju samazinājums pēc kārtas nozīmē labvēlīgus finansēšanas nosacījumus privātajām mājsaimniecībām un uzņēmumiem.”

Arī plašākā eirozonas ZEW ekonomiskā noskaņojuma indekss pieauga, pakāpjoties par 15,6 punktiem līdz 39,8, sasniedzot augstāko līmeni pēdējo astoņu mēnešu laikā.

Šā mēneša sākumā Vācija apņēmās veikt ievērojamu fiskālo ekspansiju, lai palielinātu aizsardzības spējas un atdzīvinātu savu ekonomiku.

Tas iezīmē atkāpšanos no valsts tradicionālā fiskālā konservatīvisma. Iniciatīva ietver 500 miljardu eiro lielu infrastruktūras fondu 12 gadu laikā, un 100 miljardus eiro piešķir klimata un ekonomikas pārveides projektiem.

Vācija arī plāno atvieglot savu konstitucionālo parādu bremzi, lai nodrošinātu lielākus aizņēmumus, īpaši aizsardzības izdevumiem. Paredzams, ka šos pasākumus Bundestāgs apstiprinās šonedēļ.

Eirozonas tirdzniecības pārpalikums sarūk, ASV eksports kāpj

Saskaņā ar Eurostat datiem eirozonas preču tirdzniecības pārpalikums 2025. gada janvārī krasi saruka līdz tikai 1 miljardam eiro, salīdzinot ar 10,6 miljardiem eiro gadu iepriekš.

Šis skaitlis arī iezīmēja strauju kritumu no decembra 15,4 miljardu eiro pārpalikuma. Lejupslīdes cēlonis bija tehnikas, transportlīdzekļu un citu rūpniecisko preču vājāks sniegums.

Mašīnu un transportlīdzekļu pārpalikums samazinājās no 16,5 miljardiem eiro decembrī līdz 7,4 miljardiem eiro janvārī, savukārt citu rūpniecisko preču pārpalikums no 1,2 miljardu eiro pārpalikuma mainījās uz 4,6 miljardu eiro deficītu.

Līdzīga tendence tika novērota visā Eiropas Savienībā, kas mainījās no 15,9 miljardu eiro tirdzniecības pārpalikuma 2024. gada decembrī līdz 5,4 miljardu eiro deficītam 2025. gada janvārī.

ES tirdzniecība ar ASV pieaug, apsteidzot draudošos tarifus

Viens spilgts punkts tirdzniecības datos bija straujš Eiropas eksporta pieaugums uz ASV. ES janvārī eksportēja preces uz ASV 46,7 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 16% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Arī imports no ASV pieauga par 7,5% līdz 30,5 miljardiem eiro.

Tirdzniecības aktivitātes kāpums var būt saistīts ar uzņēmumiem, kuri vēlas veikt sūtījumu priekšlaicīgu piegādi pirms plānotajiem ASV tarifu paaugstinājumiem.

Donalda Trampa administrācija ir paziņojusi par plāniem no 2025. gada 2. aprīļa visiem lielākajiem tirdzniecības partneriem piemērot savstarpējus tarifus. Tramps arī īpaši draudējis noteikt 200% tarifu Eiropas vīniem un citiem stiprajiem dzērieniem, ja vien ES neatcels savu esošo 50% tarifu amerikāņu viskijam.

ES tirdzniecības deficīts ar Ķīnu palielinās

Lai gan tirdzniecība ar ASV bija spēcīga, ES tirdzniecības attiecības ar Ķīnu turpināja pasliktināties. Imports no Ķīnas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieauga par 19,2% līdz 44,8 miljardiem eiro, bet eksports uz šo valsti samazinājās par 13,3% līdz 14,8 miljardiem eiro.

Pieaugošā tirdzniecības nelīdzsvarotība ar Ķīnu rada bažas par ES atkarību no Ķīnas precēm un Eiropas eksporta konkurētspēju šajā reģionā.

Spread the love

Pievienot komentāru