Ziemeļdakotas tiesa ir atzinusi Greenpeace par vainīgu neslavas celšanā, liekot tai atlīdzināt vairāk nekā 660 miljonus dolāru naftas kompānijai par vides aizsardzības grupas lomu vienā no lielākajiem pret fosilo kurināmo vērstajiem protestiem ASV vēsturē.
Teksasā bāzētais naftas uzņēmums Energy Transfer arī apsūdzēja Greenpeace par pārkāpumiem, traucēkļiem un pilsonisku sazvērestību saistībā ar demonstrācijām gandrīz pirms desmit gadiem pret Dakotas piekļuves cauruļvada izbūvi.
Prasībā, kas iesniegta valsts tiesā, tika apgalvots, ka Greenpeace ir darbojusies aiz “nelikumīgas un vardarbīgas shēmas, lai nodarītu finansiālu kaitējumu Energy Transfer”.
Greenpeace, kas apņēmās iesniegt apelāciju, pagājušajā mēnesī paziņoja, ka lietas dēļ tā varētu būs spiesta bankrotēt, izbeidzot vairāk nekā 50 gadus ilgušo aktīvismu.
Protesti pret cauruļvadu netālu no Stendingas klints rezervāta piesaistīja tūkstošiem cilvēku, taču Greenpeace iebilda, ka tā nevadīja demonstrāciju un ka tiesas prāva apdraud vārda brīvību. Tā vietā tika teikts, ka protestus vadīja vietējie pamatiedzīvotāju līderi, kuri iebilst pret cauruļvadu.
Deviņu cilvēku kolēģija trešdien pieņēma spriedumu pēc aptuveni divu dienu ilgas apspriedes. Lieta tika izskatīta tiesā Mandānā, aptuveni 160 km uz ziemeļiem no protestu norises vietas.
Uzņēmuma Energy Transfer jurists Trejs Kokss noslēguma sarunu laikā sacīja, ka Greenpeace darbības radīja zaudējumus no 265 līdz 340 miljoniem USD. Viņš lūdza tiesnešus piešķirt uzņēmumam šo summu, kā arī segt papildu zaudējumus.
Dakotas piekļuves cauruļvada būvniecība ieguva starptautisku ievērību prezidenta Donalda Trampa pirmajā pilnvaru termiņā, kad indiāņu grupas izveidoja nometni, cenšoties bloķēt tā pāreju netālu no Stendingas klints.
Protesti, kuros bija vērojami vardarbības un vandālisma akti, sākās 2016. gada aprīlī un beidzās 2017. gada februārī, kad Zemessardze un policija padzina demonstrantus.
Protest maksimuma brīdi uz vietas bija pat vairāk nekā 10 000 protestētāju. Grupā bija vairāk nekā 200 indiāņu cilšu, simtiem ASV militāro veterānu, aktieru un politisko līderu, tostarp pašreizējais ASV veselības ministrs Roberts Kenedijs jaunākais.
1172 jūdzes garais cauruļvads darbojas kopš 2017. gada. Tomēr tam joprojām nav galvenās atļaujas darboties zem Oahe ezera Dienviddakotā, un vietējās ciltis ir mudinājušas veikt plašu projekta vides pārskatu.
Trīs nedēļas ilgās tiesas prāvas laikā zvērinātie uzklausīja Energy Transfer līdzdibinātāju un valdes priekšsēdētāju Kelsiju Vorenu, kurš video ierasktā sacīja, ka protestētāji ir radījuši “pilnīgu nepatiesu stāstījumu” par viņa uzņēmumu. “Bija laiks cīnīties,” viņš teica.
Uzņēmuma Energy Transfer advokāts Kokss sacīja tiesai, ka Greenpeace ir izmantojusi Dakotas piekļuves cauruļvadu, lai “veicinātu savu savtīgo programmu”.
Greenpeace advokāti apgalvoja, ka grupa nevadīja protestus, bet tikai palīdzēja atbalstīt “nevardarbīgu, tiešas darbības apmācību”.
Atbildot uz spriedumu, Greenpeace International ģenerāladvokāte Kristīna Kaspere sacīja, ka “Energy Transfer nav dzirdējis pēdējo no mums šajā cīņā. Mēs neatkāpsimies, mūs neapklusīsim,” viņa sacīja.
Energy Transfer izvirzītā tiesvedība tika vērsta pret Greenpeace USA, kā arī Vašingtonā bāzēto finansēšanas grupy Greenpeace Fund Inc un tās Amsterdamā bāzēto mātes grupu Greenpeace International.
Savkārt Greenpeace Nīderlandes tiesā ir iesūdzējusi Energy Transfer, apgalvojot, ka naftas kompānija mēģina negodīgi izmantot tiesību sistēmu, lai apklusinātu kritiķus. Prasība, kas tika iesniegta šā mēneša sākumā, paredz piedzīt visus zaudējumus un izmaksas.