Pētījumā noskaidrots cik lielu algu darba devēji Latvijā ir gatavi maksāt darbiniekam bez darba pieredzes

Iet līdzi laikam

Būtiski, ka tieši šo prasmju novērtēšanu sagaida arī vairums jauniešu – viņos ir pārliecība, ka sevi var apliecināt ar personības rakstura iezīmēm un iemaņām. Līdz ar to darba devējs iet līdzi laikam kā prioritāti izvirzot kandidāta personību un prasmes,” stāsta “CV-Online Latvia” mārketinga un komunikācijas vadītāja Krista Roziņa.

Jau labu laiku esam nonākuši pie secinājuma, ka, meklējot jaunos speciālistus, tādas prasības kā vairāku gadu pieredze vai pieredze noteiktās jomās, ir ne vien neatbilstošas reālajai situācijai, bet arī novecojušas.

Līdztekus degsmei, mums ir svarīgas tādas potenciālā darbinieka personīgās īpašības kā atbildības sajūta, spēcīgas komunikācijas prasmes, vēlme sasniegt mērķus, mācīties un iejusties. Šīs īpašības ir jo īpaši nozīmīgas “entry level” jeb starta amata pozīcijām, kas daudziem kalpo kā atspēriens tālākai karjeras veidošanai.

Piemēram, ja jaunais darbinieks vēlas kļūt par daļu no mūsu pārdošanas komandas, komunikabilitāte ir pamats ne tikai tam, lai viņš spētu iejusties starp kolēģiem, bet arī iemācīties jaunas iemaņas, gūt panākumus savā amatā un reaģēt elastīgi mainīgos apstākļos.

 

Svarīga procesu izpratne

Tālāk, veidojot karjeru, tieši visu procesu izpratnei, kas tiek iegūta šajās starta pozīcijās, ir liela priekšrocība,” norāda arī “Bite” Klimata kontroles vadītāja Endija Kaševska.

Tikmēr vaicāti par motivējošu un atbilstošu atalgojumu jauniešiem, kuri iegūst pirmo darba pieredzi, gandrīz puse jeb 48% aptaujāto darba devēju norādījuši 501 līdz 750 eiro “uz rokas”. Līdzīgās domās ir arī 35% darba ņēmēju vecumā līdz 25 gadiem, norādot tādu pašu atalgojumu kā motivējošu un atbilstošu pirmajai darba pieredzei. Vienlaikus katrs ceturtais darba devējs apgalvojis, ka tie ir 751 līdz 1000 eiro “uz rokas”, kam piekrīt arī 30% jauno speciālistu vecumā līdz 25 gadiem.

Tajā pašā laikā 16% darba ņēmēju vecumā līdz 25 gadiem atzīst 350-500 eiro “uz rokas” kā motivējošu un atbilstošu atalgojumu par pirmo darba pieredzi. Ar viņiem vienādās domās ir arī 19% darba devēju.

Virs 1000 eiro “uz rokas” būtu gatavi maksāt vien 6% darba devēju, kamēr 9% darba ņēmēju šādu atalgojumu uzskata par piemērotu pirmajai darba pieredzei.

“Uzsākot pirmās darba attiecības, ir tikai pašsaprotami, ka atalgojums būs “starta” pozīcijām atbilstošs. Arī mēs novērojam, ka jaunieši spēj novērtēt savas pozīcijas un, uzsākot jaunu darbu, sagaida atalgojumu, kas ir atbilstošs viņu spējām un prasībām.

Lasi arī: Anatolijs Danilāns skaidro, vai veselam, stipram cilvēkam ir imunitāte pret Covid-19

Jaunie censoņi arvien vairāk apzinās, ka pirmā pieredze jāizmanto, lai attīstītu savas prasmes, apgūtu darbam nepieciešamās iemaņas un pierādītu sevi darba devējam.

Daudziem tā ir iespēja arī iepazīst darba vidi pēc savas būtības. Un nereti tieši šāda attieksme samērā īsā laikā ļauj attīstīt karjeru un pakāpties uz augstāku pozīciju.

Piemēram, 75% “Bite” vadības līmeņa darbinieku ir iepriekš uzsākuši darbu kādā no mūsu uzņēmuma “starta” pozīcijām. Šie darbinieki ir pierādījums tam, ka potenciāls ir tiešā mērā saistīts ar prasmēm,” secina Kaševska.

Aptauju veica “CV-Online Latvia” un “Bite”. Tā īstenota 2021. gada augustā, aptaujājot 101 uzņēmēju un vairāk nekā 1000 ekonomiski aktīvos Latvijas iedzīvotājus, tostarp jaunos darba ņēmējus vecumā līdz 25 gadiem.

Spread the love

COMMENTS

Pievienot komentāru