Jau vairākus gadus Jēkabpils novada dome cenšas saskaņot padomju karavīriem veltītu pieminekļu pārvietošanu uz pilsētas teritorijā esošajiem Brāļu kapiem. Ir tapis projekts un skice, pērn oktobrī dome atkārtoti lēma, ka pieminekļus pārvietos, taču turpinās pārrunas ar Ārlietu ministriju, jo līdzās pieminekļiem ir arī apbedījuma vieta.
Labas prakses piemērs noticis pērn Madonā. Tur pie skolas, kas Otrā pasaules kara laikā bija pārveidota par hospitāli, atradās Sarkanās armijas virsnieka piemiņas vieta. Pērnā gada vasarā to pārvietoja uz kapsētu. Jēkabpils novada dome cer uz līdzīgu juridiski korektu risinājumu.
“Tas nozīmē, ka mums teorētiski ir jāveic pārapbedīšana. Tāpēc tas ir sarežģītāk un nevaram tā vienkārši uzsist ar kulaku galdā un izdarīt.
Cenšamies rast tādu risinājumu, lai sakārtotu šo vietu. Kapiem ir jābūt tur, kur ir kapi,” sacīja Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis no Latvijas Zaļās partijas.
Līdz šim padomju karavīru piemiņas vietu likvidēšana Latvijā notikusi maz. Lielā mērā tas varētu būt saistāms ar kompromisiem un ažiotāžas necelšanu.
Lasi arī: Financial Times atklājis jaunu informāciju par Putina nostāju Ukrainas kara jautājumā – viņa domas tagad esot mainījušās
Taču, paaudzēm nomainoties, jautājums par padomju karavīru piemiņas vietu saglabāšanu būs arvien aktuālāks, izriet no politologa Latvijas Universitātes profesora Skudras teiktā.
“No vienas puses, tas notiek Krievijas iebrukuma Ukrainā dēļ. No otras puses, tas ir saistāms ar to, ka pēc 1991. gada ir izaugušas gandrīz divas paaudzes. Tā paaudze, kurai šķita, ka dzīve padomju laikā bija vairāk vai mazāk pieņemama, noiet no vēstures skatuves.
Tādējādi sabiedrībā kopumā tiek aizmirsts tas laika periods, kurā šī paaudze bija politiski aktīva. Tā tas bijis, piemēram, Spānijā, Portugālē vai Francijā, kas bijušas okupētas vai kur bijuši autoritāri režīmi. Franko režīms Spānijā ir īpaši spilgts piemērs,” vērtēja politologs.
Saeimas komisijām vēl būs jāvērtē Tieslietu ministrijas sagatavotie priekšlikumi iespējām pārveidot vai demontēt pieminekli Rīgā, Uzvaras parkā. Savukārt, nerunājot par pieminekļu demontāžu, Talsos Ukrainas traģisko notikumu kontekstā piedāvāts 9. maija ielu pārdēvēt par Saulespuķu ielu. Par to vēl pašvaldībā sagaidāma diskusija.
[…] Politologs izsaka prognozi par to, kas Latvijā tuvākā nākotnē notiks ar padomju karavīru piemi… […]